Jak pozbyć się kamienia i osadu wapiennego w łazience?

Po długim dniu pełnym wrażeń, każdy z nas marzy o ciepłej kąpieli, prysznicu lub po prostu o odświeżeniu się w łazience. Z pewnością jednak łazienka będzie jeszcze przyjemniejszym pomieszczeniem, jeśli wyczyścisz wszystkie powierzchnie. Niestety przyspieszone tempo współczesnego życia nie zawsze pozwala zwrócić uwagę na prawidłowe czyszczenie płytek lub prysznica, a to z kolei prowadzi do gromadzenia się kamienia.

W wodzie z kranu, z której na co dzień korzystamy znajdują się sole potasu i magnezu, które spadając na powierzchnię ostatecznie zamieniają się w kamień. Jego ślady można łatwo usunąć z lustra lub produktów szklanych, jednak czyszczenie powierzchni akrylowych i ceramicznych może być trudne. Aby zrozumieć, jak usunąć kamień w łazience, musisz znać podstawowe zasady czyszczenia różnych materiałów. Jakich środków należy użyć, aby łazienka znów świeciła czystością? Opowiemy o tym w tym artykule.

Środki czystości w walce z kamieniem i osadem wapiennym

Każda szanująca się gospodyni domowa trzyma w szafce środki czystości i preparaty, które mają na celu ułatwić rutynowe czyszczenie łazienki. Wszystkie rodzaje żeli i proszków do czyszczenia powierzchni, wysokowydajne kremy i spraye do niszczenia szerokiej gamy zanieczyszczeń, mimo obietnic reklamowych, nadal nie zawsze radzą sobie z kamieniem, eliminując go tylko powierzchownie. Warto zatem uzbroić się w cierpliwość w trakcie tej trudnej walki oraz w wiedzę, dzięki której łatwiej będzie o zwycięstwo.

Środki czystości - kobieta przelewająca detergent

Co to jest kamień?

Twarda woda, zawierająca dużą liczbę soli magnezu i wapnia, osadzająca się na różnych powierzchniach, tworzy kamień. Usunąć go można całkowicie tylko przy stosowaniu substancji zawierających kwas. Błędem jest stwierdzenie, że tego rodzaju nalot łatwo ulegnie wyczyszczeniu. Jeśli jego ślady można szybko usunąć ze szklanej półki, nie jest to takie proste z powierzchni wanny lub ścian toalety.

kobieta czyszcząca łazienkę

Płytki i ceramika

Jeśli przez długi czas nie dbasz o płytki i kafle łazienkowe, wkrótce przestaną one świecić nowością, właśnie z powodu złogów kamienia. Ponadto na fugach często pojawia się czarny grzyb, przez co z pewnością będziesz musiał poważnie pomyśleć o dokładnym oczyszczeniu całej łazienki.

Do systematycznego czyszczenia płytek wybierz profesjonalny preperat do pielęgnacji kafelków NANO, WENKO. Sprawdzą się również środki powierzchniowo-czynne w kremie, które w przeciwieństwie do proszków nie będą w stanie zarysować powierzchni płytek cząstkami ściernymi. Równie skuteczne mogą być środki zawierające chlor, które mają działanie dezynfekujące. W szczególności polecamu uniwersalny żel do usuwania osadu wapiennego, który może być stosowany na każdej powierzchni.

Ocet

Aby głęboko oczyścić powierzchnię płytki i połączeń płytek, możesz skorzystać z tradycyjnych, domowych rozwiązań, które prawie każdy z nas posiada w swojej kuchni. Najłatwiejszą opcją jest użycie octu stołowego 6%.

Wlej ocet do butelki z rozpylaczem, a następnie spryskaj nim płytki. Poczekaj kilka minut, aż kwas zadziała na osady, dokładnie spłucz powierzchnię czystą wodą i wytrzyj do sucha ściereczką z mikrofibry.

Do czyszczenia toalety, na powierzchni której często gromadzą się osady wapna, odpowiedni będzie ocet stołowy lub jabłkowy. Weź szklankę octu, wlej ją do pojemnika i podgrzej do 40 stopni. Następnie wlej go do toalety i pozostaw na noc bez spłukiwania (możesz dodać do niego wodę sodową). Do rana zanieczyszczenie powinno zniknąć, wystarczy przepłukać toaletę spłukując wodę.

Aby wyczyścić toaletę w miejscu, w którym stoi woda, najpierw musisz ją usunąć, a następnie wlać środki chemiczne do czyszczenia tego rodzaju hydrauliki. Pozostaw chemikalia na godzinę lub dwie, weź niepotrzebną drewnianą lub plastikową szpachelkę, oczyść powłokę, a następnie dokładnie zmyj wszystko.

Kwas cytrynowy

Doskonałym środkiem do usuwania kamienia i wybielania powierzchni jest zwykły kwas cytrynowy. Drobny krystaliczny proszek nakłada się na gąbkę uprzednio zwilżoną wodą, następnie czyści się powierzchnię i zmywa wodą.

Piękne kolorowe kafelki w łazience

Powierzchnie akrylowe

Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli chcesz wyczyścić akrylowy zlew lub wannę z osadów wapiennych. Takich powierzchni nie można czyścić proszkami i innymi środkami ściernymi. Kwas cytrynowy doskonale jednak radzi sobie z takim problemem, system czyszczenia powinien wyglądać następująco:

Weź dużą gąbkę i kilka saszetek kwasu;

Wlej zawartość do pojemnika, dodaj wodę (pół woreczka kwasu na 1 łyżkę wody), mieszaj, aż do całkowitego rozpuszczenia.

Zacznij czyścić łazienkę - zanurzając gąbkę w roztworze wody z kwasem, ostrożnie pocieraj wszystkie wgłębienia i wybrzuszenia. Pozostaw na 15 minut.

Następnie ponownie zwilż gąbkę w roztworze i ponownie przejrzyj powierzchnię, zmywając żółknięcia. Pod koniec procedury dokładnie spłucz wszystko czystą wodą i ciesz się, jak zmienił się wygląd Twojej wanny.

Kobieta czyszcząca zlew w łazience

Powierzchnie żeliwne

Jeśli osady wapienne na żeliwnej łaźni nie są bardzo stare, można je łatwo usunąć zwykłym detergentem do naczyń. Nałóż niewielką ilość na powierzchnię, zwracając szczególną uwagę na obszar wokół odpływu, natrzyj gąbką i spłucz.

Poważna „artyleria” w postaci środków w kremie pomoże usunąć poważniejsze zanieczyszczenia z żeliwnej wanny emaliowanej, a także z metalowych kranów i węży. Ale wybierając środek czystości, zwróć uwagę na jego skład, który powinien zawierać inhibitory antykorozyjne, które działają tylko na płytkę, nie uszkadzając powierzchni produktów.

Sprzątaczka myjąca wannę żeliwną

Szkło i plastik

Aby poradzić sobie z kamieniem na szklanych powierzchniach łazienki, niektóre z wcześniej wymienionych metod z pewnością pomogą. Roztwór mydła może łatwo usunąć delikatniejsze osady, a w cięższym przypadku możesz użyć kwasu cytrynowego lub octu.

Z doświadczenia wiadomo, że osady wapienne z powierzchni szklanych (półek, lusterek, przegród prysznicowych) są znacznie łatwiejsze do wyczyszczenia niż z innych materiałów, a systematyczne czyszczenie przynajmniej co drugi dzień całkowicie rozwiąże problem kamienia.

Kobieta dokładnie czyszcząca szybę w łazience

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że z tymi wskazówkami uda Ci się szybko i sprawnie poradzić z problemem kamienia w łazience.

Na koniec jeszcze kilka słów o doskonałych właściwościach kwasu cytrynowego.

Doskonale nadaje się on do czyszczenia wszelkich powierzchni, w tym plastikowych. Wapno rozpuści się idealnie, a dłonie i materiał pozostaną nienaruszone, ponieważ kwas jest dość słaby i nieszkodliwy.

Czysty dom to przytulny dom! Życzymy przyjemnego i wydajnego sprzątania.