Jak prawidłowo czyścić chlebak?

Przechowywanie chleba w odpowiednich warunkach przekłada się nie tylko na zachowanie dłuższej świeżości pieczywa, ale także zapobiega zagnieżdżaniu się na nim bakterii, grzybów, roztoczy, kurzu, drobnoustrojów i innych. Bez względu na to, czy jest to chlebak drewniany, ceramiczny, czy ze stali nierdzewnej – wymaga właściwego czyszczenia. Jakie niebezpieczeństwa mogą wiązać się z brakiem regularnego czyszczenia pojemnika do przechowywania pieczywa? Jak czyścić chlebak?

Brudny chlebak – jakie niebezpieczeństwa czekają na domowników?

Chleb z reguły wypiekany jest na drożdżach. Świeże pieczywo jest wilgotne – chlebak ma zapewnić pieczywu dłuższą świeżość. Problem pojawia się, jednak gdy niewłaściwie przechowywane wypieki (np. w foliowej torebce) zaczynają pleśnieć. Zarodniki pleśni, które pojawią się na chlebie lub bułkach mogą szybko zostać rozsiane nie tylko po chlebaku, ale także po całej kuchni. Nie należy również przechowywać w chlebaku niczego innego poza pieczywem. Zdarza się, że ktoś odłoży do niego gotową kanapkę z wędliną, serem czy warzywami. Może to grozić rozwojem drobnoustrojów, bakterii czy grzybów.

Bułki i bochenek chleba w koszyku

Jak dbać o chlebak? Jak go czyścić?

Stylowy chlebak w kuchni może stanowić dodatek dekoracyjny, który znajdzie swe miejsce na blacie kuchennym. Duży wybór chlebaków sprawia, że trudno zdecydować się na jeden, konkretny model. Bez względu jednak na to, czy jest to pojemnik na pieczywo drewniany, ceramiczny, ze stali nierdzewnej, czy tworzywa sztucznego – wymaga odpowiedniego czyszczenia. Odpowiedniego, a zarazem regularnego.

Podstawą troski o chlebak jest czyszczenie go co najmniej raz w tygodniu. Nie zaleca się jednak wykorzystywania do tego detergentów. Chlebak jest pojemnikiem, który ma bezpośredni kontakt z pieczywem. Środki chemiczne, które nie zostałyby właściwie usunięte, mogłyby spowodować zatrucie. Do czyszczenia chlebaka można użyć wody z octem lub alkoholem (proporcje 2:1). Ocet to znany domowy środek przeciwdziałający rozwojowi bakterii oraz niszczący je. Należy delikatną ściereczką nasączoną taką miksturą dokładnie wytrzeć chlebak – pamiętając o wszelkich zakamarkach i zakątkach.

Uzupełnieniem czyszczenia może być także skorzystanie z drogocennych właściwości sody oczyszczonej. Należy wsypać ją do środka chlebaka i tak pozostawić na noc. Rano wystarczy polać pojemnik wrzątkiem i odczekać godzinę. Pozostaje jedynie umyć chlebak i wytrzeć go do sucha za pomocą papierowego ręcznika. Soda oczyszczona usuwa bakterie oraz przykre, nieprzyjemne zapachy.

Odpowiedni zestaw do sprzątania kuchni

WAŻNE!

W przypadku, gdy w chlebaku zauważymy oznaki czarnej pleśni (w postaci czarnego osadu), powinniśmy jak najszybciej wyrzucić pojemnik i kupić nowy. Czarna pleśń jest trudna do całkowitego wybawienia, a może być przyczyną wspomnianej powyżej groźnej choroby płuc.

Pamiętajmy również o tym, że jeżeli chcemy przechowywać pieczywo w torbach, powinny być one papierowe, a nie foliowe. Foliowe woreczki sprzyjają rozwojowi zielonej pleśni na pieczywie i podobnie jak zarodki czarnej pleśni – mogą rozprzestrzeniać się po całej kuchni.

Drewniany chlebak – jak czyścić?

Jak dbać o chlebak drewniany? Czy w taki sam sposób jak w przypadku innych modeli? W przypadku drewna należy pamiętać, iż nie powinno być one narażone na nadmierną wilgoć. W tym konkretnym przypadku powinno się więc unikać nadmiernego namaczania oraz mycia pojemnika pod bieżącą wodą. Zaleca się przecierać jego wnętrze wilgotną ścierką nasączoną wodą z octem (proporcje 2:1). Konieczne jest także pozostawienie chlebaka do całkowitego wyschnięcia. To zmniejszy ryzyko rozwoju grzybów i pleśni wewnątrz.

Gdy zastanawiamy się, jak wybrać chlebak do kuchni, powinniśmy kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale również praktycznymi. Proste modele na ogół są łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Jeżeli wiemy, że nie zawsze będziemy w stanie poświęcić czas na dokładne czyszczenie pojemnika na pieczywo, powinniśmy wybrać model prosty, bez zakamarków itp.