Jak urządzić funkcjonalny pokój dziecka?

Pokój dziecięcy powinien być nie tylko ładny, ale również bezpieczny i funkcjonalny. Wygodne łóżko, miejsce do przechowywania i oczywiście stolik do rysowania i zabaw plastycznych. Przygotowaliśmy dla Was kilka porad np. jak wybierać regał i gdzie ustawiać stoliki dziecięce.

Urządzając pokój maluszka musisz brać pod uwagę przede wszystkim to, że potrzeby Twojego dziecka będą się zmieniać. Jeśli Twoje dziecko za chwilę zostanie przedszkolakiem warto uzupełnić jego pokoik o meble, które będą wspierać jego rozwój.

Jaki regał do pokoju dziecięcego?

Moda na skandynawski minimalizm króluje również w pokojach dziecięcych. Naturalne materiały i pastelowe kolory to podstawa. Design musi iść w parze z funkcjonalnością, więc zastanówmy się, czego nasz dwu – trzylatek będzie potrzebować.

Dzieci mają dziś zdecydowanie za dużo zabawek. Aby utrzymać je w należytym porządku trzeba wybrać mebel pojemny i dobrze zorganizowany. Regał dla dziecka powinien być tak zaprojektowany, aby maluch mógł sam sięgać po zabawki.

Regał, który pomoże CI utrzymać w porządku niezliczoną ilość zabawek powinien składać się z półek i pojemników. Dzięki temu dziecko sięga po te zabawki, którymi aktualnie chce się bawić. Maluch uczy się dzięki temu sortować przedmioty i utrzymywać porządek – przynajmniej taki jest zamysł projektantów i nadzieja rodziców.

Hitem są regały w kształcie domków, które po opróżnieniu będą świetnym miejscem do zabawy. Pięknie się prezentują nie tylko w pokoju dziewczynki.

regal do pokoju dziecka

Innym, wartym uwagi rodzajem regału do pokoju dziecięcego jest witrynka, na której można wyeksponować książeczki. Taka biblioteczka z pewnością zachęci dziecko do tego, aby częściej sięgało po książki od najmłodszych lat.

Stoliki dziecięce – jak dobierać je do wystroju

W pokoju dziecka potrzebne jest również miejsce do rysowania i zabaw plastycznych. Pamiętajmy, że stoliczek powinien być wyposażony w krzesełko, a najlepiej dwa – kiedy naszego malucha odwiedzą rówieśnicy będą mogli razem rysować, grać w planszówki lub układać puzzle.

Do pokoiku w stylu retro wybieramy prosty biały zestaw – stolik i dwa siedziska. W blacie stolika ukryta jest tablica do rysowania kredą. To naprawdę świetny pomysł biorąc pod uwagę, jak bardzo dzieciaki lubią taką formę rysowania. Kwadratowy stolik ma spory blat, więc na pewno dwoje dzieci będzie mieć wystarczająco dużo miejsca dla siebie.

stoliki dzieciece ze stolkami

Stoliki dziecięce nie muszą być nudne – mogą być wielofunkcyjne i służyć do przeróżnych zabaw. Nasza druga propozycja to właśnie taki mebel. Blat stolika ozdobiony został rysunkiem miasta. Krzyżujące się trasy tworzą całkiem spory tor dla samochodzików. Taki stolik to wiele godzin wspanialej zabawy w wyścigi samochodowe lub budowanie miasta. Jeśli chodzi o styl tego mebla to pasuje on nie tylko do pokoju dziecięcego urządzonego w stylu skandynawskim.

stolik dzieciecy z grafika

Jak ustawiać meble w pokoju dziecięcym?

Oświetlenie w pokoju dziecięcym jest również bardzo ważne. Poza głównym źródłem światła trzeba zainstalować jeszcze dodatkową lampkę nocną, która daje delikatne światło. Stworzy odpowiedni nastrój do zasypiania, a gdy zapalisz je zaglądając nocą do pokoju nie obudzisz śpiącego maluszka.

Stoliki dziecięce ustawiamy na tej samej zasadzie co biurka dla dorosłych. Miejsce do rysowania powinno być odpowiednio oświetlone. Dziecko powinno siedzieć przodem lub bokiem do okna lub innego źródła światła. Pamiętaj, że stolik dziecięcy jest niższy od biurka – nie możesz ustawić go bezpośrednio pod oknem bo parapet będzie zasłaniał światło.

Meble do przechowywania – szafa lub komoda na ubranka, do tego regały na zabawki i książeczki. Wszystkie powinny być odpowiednio zabezpieczone, tak aby dziecko nie mogło ściągnąć na siebie ciężkiego mebla. To prywatna przestrzeń Twojego dziecka, więc meble powinny być taki, aby dziecko mogło samo bezpiecznie z nich korzystać.

Dobrze urządzony pokój dla dziecka to taki, w którym dziecko ma miejsce do zabawy i wypoczynku. Najczęściej pokój dziecka jest również jego sypialnią, więc zaczynamy od ustawienia łóżka. Nie powinno stać przy drzwiach i bezpośrednio przy kaloryferze. Nie ustawiamy również łóżka tak, aby dziecko spało głową w stronę drzwi.