Jak uszyć pościel? - praktyczny poradnik

Zawsze chciałaś nauczyć się samodzielnie szyć? Marzyłeś o tym, by tworzyć ciekawe i modne ubrania, ale nie miałeś pojęcia jak zacząć. Maszyna do szycia stoi w kącie, ale boisz się za nią chwycić? Dobrym pomysłem będzie samodzielne uszycie pościeli. Chociaż szycie pościeli może wydawać się trudne, to jedno z prostszych wyzwań. Proste wykroje i szwy, wykonywane w czasie tworzenia pościeli według własnego pomysłu, pozwolą Ci zdobyć umiejętności, które później wykorzystasz przy innych projektach.

Na pewno niezbędna będzie maszyna do szycia, ale i obsługi maszyny łatwo się nauczysz przy szyciu pościeli. Potrzebować będziesz oczywiście tkaniny, ale też guzików, lub zamków błyskawicznych. Dużym atutem samodzielnego szycia pościeli, będzie satysfakcja, jaką przyniesie Ci osiągnięty efekt. Samodzielne uszycie pościeli pozwoli również na stworzenie pościeli, która wymiarem, kolorem, czy rodzajem zastosowanego materiału, spełni idealnie Twoje potrzeby i oczekiwania. Zanim przystąpisz do samodzielnego szycia pościeli, przygotuj sobie maszynę do szycia, igłę — do ręcznego przyszywania np. guzików, krawieckie nożyce dobrej jakości, dużą ilość szpilek, nici w kolorze zbliżonym do koloru tkaniny, z której będziemy szyć naszą pościel. Warto też wyposażyć się w wygodny pokrowiec, który pozwoli nam na wygodne przechowywanie pościeli, ale też ubrań i wszelkich tekstyliów.

Jaki materiał na pościel?

Podstawowym zagadnieniem, będzie dobór odpowiedniego materiału na nasz komplet pościeli. Im lepszej jakości tkaninę zakupimy, tym trwalszy będzie powstały efekt. Materiał grubszy, gęstym splotem, da nam gwarancję, że tkanina nie rozciągnie się pod wpływem prania czy użytkowania. Dobrym wyborem, będzie klasyczna bawełna, której bogaty wybór wzorów i kolorów znajdziemy w każdym sklepie pasmanteryjnym. Może być to naturalna bawełna, lub z domieszkami włókien syntetycznych. Pościel bawełniana, to idealne rozwiązanie, by zapewnić sobie komfortowy sen. Jeśli chcemy pokusić się o bardziej luksusową tkaninę, możemy wybrać jedwab, pamiętajmy jednak, że jest to tkanina trudniejsza w obróbce, więc nie najlepszy do stawiania pierwszych kroków. Efektowne, chociaż również wymagające więcej pracy, będą pościele satynowe.

Z materiału starannie wykrawamy potrzebne nam fragmenty, by ułatwić sobie pracę, na lewej stronie tkaniny, możemy wykreślić sobie linie. Pamiętajmy, by zachować po 2 cm. z każdej strony, będą one potrzebne, by wygodnie zszyć materiał. Fragmenty tkaniny spinamy szpilkami, by uniknąć przesuwania się tkaniny, pozostaje usiąść za maszyną i zszyć ze sobą materiał, oczywiście na lewej stronie, by szwy i zakładki pozostały po wewnętrznej stronie.

jasna sypialnia

Jaka pościel dla alergika?

Alergie to dzisiaj swoiste choroby cywilizacyjne. Zmagają się z nimi nie tylko dorośli, ale i najmłodsi. Wybierając kołdrę dla osoby zmagającej się z problemem alergii, musimy zwrócić uwagę na to, by na materiale nie rozwijały się roztocza i nie gromadziły wszelakie alergeny. Dobrze też, by pościel dla alergika, wykonana była z naturalnych tkanin.
Pościel alergika warto wietrzyć na słońcu, zimą — w wyjątkowo suchy i mroźny dzień, a także prać w temperaturze powyżej 60 stopni. Koniecznie zadbaj też o dobrej jakości detergenty.

Jaki rozmiar pościeli?

Aby dobrać rozmiar pościeli, idealny do naszych potrzeb, musimy uwzględnić dwie kwestie — Rozmiar poduszek i kołdry, które chcemy umieścić wewnątrz pościeli oraz wymiar łóżka. Najczęściej spotykamy pościel 160 × 200 cm. oraz pościel 200 × 220 cm.
Obecnie tekstylia do sypialni znaleźć można w wielu sklepach, przez co ich wybór jest ogromny. Jeżeli też nie odważysz się samodzielnie uszyć pościeli, polecamy piękną, wzorzystą pościel LEONA.

Sypialnia