Jak zrobić propolis? - przepis na nalewkę

Co to jest propolis? To inaczej kit pszczeli - substancja wykorzystywana przez pszczoły do uszczelniania wnętrza uli. Jest to mieszanka żywicy, pochodzącej z drzew i krzewów, i wydzielin pszczelich gruczołów. Propolis służy pszczołom nie tylko do wypełnienia szczelin, ale także do zabezpieczenia ula przed roztoczami, owadami, grzybami i drobnoustrojami. Ze względu na swoje właściwości propolis może być bardzo pożyteczny w leczeniu wielu chorób i dolegliwości. Skąd się bierze propolis i na co pomaga?

Propolis - na co pomaga?

Propolis to złożona chemicznie substancja, która w zależności od roślin, z których jest wytwarzana, może przybierać różny kolor - od jasnożółtego po czarny. Najczęściej do wytwarzania propolisu pszczoły wykorzystują takie rośliny jak topola, świerk, sosna czy jodła. Tak samo jak kolor, tak i skład propolisu jest zmienny. Uzależniony jest od roślin, od których pozyskiwana jest żywica, pory roku, gatunku pszczół i zanieczyszczenia środowiska. Szacuje się, że nawet od 250 do 300 substancji wchodzących w jego skład wykazuje aktywność biologiczną. Dzięki temu znajduje on szerokie zastosowanie w leczeniu wielu chorób i dolegliwości.

Propolis wykazuje właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne. Dlatego sprawdza się znakomicie przy leczeniu ran - regeneruje tkanki i przyspiesza gojenie, dodatkowo zapobiegając powstawaniu zakażeń. Z tych samych powodów jest to również sprawdzona substancja stosowana przy leczeniu odmrożeń i oparzeń, a także hemoroidów i bakteryjnych zakażeń pochwy i szyjki macicy.

Substancje aktywne znajdujące się w propolisie wspomagają także leczenie dolegliwości układu pokarmowego. Ponadto jest on stosowany przy leczeniu zapaleń jamy ustnej i dziąseł, aft i różnego rodzaju nadżerek. Czy to wszystko? Oczywiście nie! Propolis korzystnie działa na układ oddechowy, dlatego stosuje się go w leczeniu grypy i przeziębienia.

leczenie propolisem

Nalewka z propolisu - właściwości

Kit pszczeli ze względu na to, że znajduje się w nim żywica, nie rozpuszcza się w wodzie. By stworzyć roztwór, który będzie łatwo przyswajalny, należy połączyć go z alkoholem. Powstała nalewka z propolisu może pomóc Ci w leczeniu między innymi:

  • bólu gardła
  • przeziębienia
  • bólu zęba

Zastanawiasz się jak stosować propolis? W przypadku bólu gardła należy do szklanki ciepłej wody wkropić 60 kropli nalewki i płukać gardło 3 razy dziennie. Propolis można też spożywać w razie osłabienia organizmu - wystarczy do kieliszka wypełnionego ciepłą wodą dodać łyżkę miodu i około 15 kropli propolisu, stosować 3 razy dziennie. Z kolei w przypadku bólu zęba wystarczy przygotować okład nasączony propolisem i przykładać do zęba.

Jak długo można stosować propolis? Jak z każdym antybiotykiem, także i tym naturalnym, należy zachować umiar. W przypadku propolisu kuracja nie powinna przekroczyć 30 dni. Ze względu na zawartość alkoholu nalewka z propolisu powinna być stosowana jedynie przez osoby dorosłe. Ważnym jest również, by zachować ostrożność, a planowaną kurację skonsultować z lekarzem.

propolis

Przygotuj

słoik ze szczelną pokrywką
lejek
gazę

Składniki

1 litr spirytusu 50%
60g propolisu

Przygotowanie

  • kit pszczeli zalej spirytusem
  • pozostaw w ciemnym miejscu na 2 tygodnie (by uzyskać lepszy efekt możesz dwa razy dziennie wstrząsnąć słoikiem)
  • po upływie 2 tygodni przesącz roztwór używając lejka i gazy
  • tak przygotowaną nalewkę przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu

Propolis przechowywany w szklanym pojemniku zachowuje swoje właściwości przez około 12 miesięcy. W sezonie jesienno-zimowym może być niezastąpionym, naturalnym środkiem wspomagającym odporność.