Jaki wybrać hamak do ogrodu?

Hamaki w zależności od rodzaju, cechują się różnym stopniem wytrzymałości i komfortu, wyglądem, a także ceną. Wybór odpowiedniego hamaka będzie stanowił o jakości twojego wypoczynku. Przeczytaj, jakie możliwości masz do dyspozycji!

Najbardziej znany rodzaj hamaka to dla większości osób krótki, wąski, materiałowy hamak z drążkiem. Jest to najbardziej popularny model, dostępny w wielu sklepach. Na rynku obecny jest jednak cały wachlarz modeli, które warto wziąć pod uwagę, zanim zrobisz zakupy.

Hamak klasyczny, czyli jaki?

Można go zamontować między dwoma ścianami, słupami lub drzewami na stelażu ogrodowym. Taki model hamaku zajmie ci trochę miejsca, ale za to będzie dobrze służyć w wielu sytuacjach. Możesz na nim spać, odpoczywać lub czytać. Możesz też wybrać większy model – dla 1, 2 lub 3 osób.

Hamak klasyczny - zalety:

  • Możesz w nim spać całą noc. Może więc służyć jako dodatkowe miejsce do spania dla gości!
  • Jest przenośny. Możesz go ze sobą zabierać w różne miejsca

Hamak klasyczny- wady:

  • Nie wszędzie się zmieści. Na przykład nie zamocujesz go na wąskim balkonie

Fotel hamakowy – idealny dla małych metraży

Fotel hamakowy to mniejsza wersja hamaka. Będzie on idealnie spełniał rolę np. hamaka na balkon. Ma on siedzisko mocowane na poprzeczce, którą za pomocą łańcucha lub liny przyczepia się do haka na suficie. Zazwyczaj są sprzedawane jako komplet: siedzisko + poprzeczka. W przypadku braku miejsca jest kompromisem dla tradycyjnego hamaka. Taki fotel zmieści się na każdy balkon, ale także łatwo go zamocujemy w pokoju lub na gałęzi drzewa w ogrodzie.

Siedzisko fotela hamakowego (inaczej nazywanego również krzesłem brazylijskim) – powinno być elastyczne, dzięki czemu dopasuje się do nas tak, abyśmy mogli wygodnie usiąść lub przyjąć pozycję półleżącą.

Siedzisko fotela hamakowego powinno być elastyczne, dzięki temu dopasuje się do nas tak, abyśmy mogli wygodnie siedzieć lub przyjąć pozycję półleżącą. Unikaj drewnianych lub plastikowych siedzisk – są niewygodne i szybko zniechęcą cię do odpoczywania na fotelu hamakowym.

Fotel hamakowy – zalety

  • Jest idealnym miejscem do odpoczywania
  • Możesz go usadowić w wielu miejscach
  • Będzie służyć cały rok, ponieważ możesz go użytkować również w domu

Fotel hamakowy – wady

  • Nie sprawdzi się jako miejsce do spania
  • Jest jednoosobowe

Hamak ze stelażem czy bez?

Decydując się na hamak klasyczny, masz do wyboru dwie opcje – hamak z drążkami lub tradycyjny – bez poprzeczki.

Hamak tradycyjny

Hamak tradycyjny pochodzi z Karaibów. Służył rdzennej ludności do spania w dżungli, ochraniając ludność w ten sposób przed owadami, wężami i innymi groźnymi dla człowieka zwierzętami. Dzięki hamakom ludność na Karaibach mogła także spać na wysokości, w bezpiecznej odległości od kałuż, które podczas deszczowych nocy mocno dawały się we znaki śpiącej na ziemi ludności.

Hamak tradycyjny, bez drążków, łatwo jest złożyć i schować lub spakować do plecaka na wyjazd. Nie da się z niego wypaść, dlatego spokojnie możemy w nim umieścić dziecko lub w nim zasnąć.

Hamak ze stelażem

Hamak z drążkiem to tak zwany hamak amerykański. Jego konstrukcja opiera się na dwóch równoległych drewnianych belkach, które sprawiają, że hamak rozkłada się jak łóżko. Można spędzić na nim wygodnie kilka godzin. Jest idealny do zamontowania na stałe w ogrodzie lub na tarasie, gdzie wspaniale się będzie prezentować i zachęcać do częstego odpoczywania na świeżym powietrzu. Niestety jest on dosyć wywrotny, dlatego nie polecamy go do spania lub dla małych dzieci.

Wiszący hamak