Jaki zegar ścienny wybrać?

zegar na ścianę

Jak wybieramy zegar ścienny? Z pozoru to proste zadanie, wystarczy znaleźć pasujący do wystroju czasomierz, który zawiśnie w miejscu dobrze widocznym. Cóż, specjaliści od wystroju wnętrz mają na ten temat nieco odmienne zdanie. Sprawdziliśmy, jak oni wybierają zegary na ścianę.

Zegar jest niezbędny w domu - to praktyczne urządzenie, które może stanowić również element dekoracyjny. Prosta funkcjonalność ubrana w interesującą formę to najlepsza recepta na efektowny zegar do salonu. Projektuje się je w różnych stylach, tak by pasowały do określonych aranżacji wnętrz. Wybór jest ogromny, dlatego warto dobrze go przemyśleć. Pomożemy Ci przez to przebrnąć - począwszy od kwestii praktycznych po design.

Zegary ścienne - co warto o nich wiedzieć?

Czasomierze towarzyszą człowiekowi od zarania cywilizacji. Pierwsze opierały się na świetle słonecznym. Dziś mamy samowystarczalne zegary ścienne, których nawet nie trzeba nakręcać. Co do jednego nie ma wątpliwości, wciąż są nam potrzebne. I nie ważne, że każdy z domowników ma smartfon, na którym może sprawdzić godzinę - zegar ścienny w domu jest niezbędny.

Wynika to nie tylko z faktu, że zawsze tam był - jest to również podyktowane względami praktycznymi. Nie musisz sięgać po telefon, wystarczy rzut oka we właściwym kierunku, by wiedzieć, która jest godzina. Wybór odpowiedniego zegara zacznijmy od podstawowej kwestii - dźwięków jakie wydaje. Wiemy, że są wśród nas entuzjaści antyków, którzy żywo reagują na dźwięk zegara z kukułką. Jednak nie w każdym domu takie rozwiązanie się sprawdzi. W dzisiejszych czasach możesz zdecydować czy zegar będzie tykał, czy w milczeniu pokazywał godzinę.

Kolejną kwestią jest estetyka i wielkość, jaką ma mieć nasz zegar na ścianę. Wybór rozmiarów jest naprawdę spory - od małych czasomierzy po naprawdę imponujące zegary na ścianę - dosłownie prawie na całą ścianę. Duże zegary dobrze prezentują się w wysokich pomieszczeniach. Natomiast mniejsze modele możesz wpisać w kompozycję dekoracji ściennych - luster, plakatów lub zdjęć. Zanim przejdziemy do inspiracji w różnych stylach, warto zapoznać się z typami mechanizmów.

Zegary na ścianę - rodzaje

Dla laika zegary ścienne dzielą się na te z tradycyjną tarczą ze wskazówkami oraz tarczą cyfrową. W rzeczywistości jednak podział ten jest bardziej skomplikowany.

  • Zegary mechaniczne na ścianę napędzane są przez zespół kół zębatych, które działają z pomocą sprężyny. Budowa takich zegarów jest najbardziej klasyczna – wynaleziono ją już setki lat temu w Chinach. Mechaniczne zegary do salonu bardzo często występują z balansem lub wahadłem.
  • Zegary kwarcowe ścienne to wciąż modele z tarczą, po której chodzą wskazówki, jednak ich poruszanie się nie jest uzależnione od mechanizmu kół zębatych, a od impulsu elektrycznego przysłanego z baterii. Za pomocą elektryczności wywoływane jest drganie wskazówek.
  • Zegary cyfrowe to nic innego jak modele, które zamiast tradycyjnej tarczy ze wskazówkami posiadają wyświetlacz, na którym widoczne są dwie liczby – jedna z nich jest odpowiednikiem wskazówki pokazującej godzinę, druga zaś za tę, która pokazuje minuty.

Zegary ścienne - do jakiego pomieszczenia?

Zegar do salonu powinien być dekoracyjny i dopasowany do pozostałych elementów wystroju. Do minimalistycznych aranżacji polecamy zegary industrialne. Świetnie wkomponowują się w klimat surowych loftów. Zegar industrialny wykonane z metalu może również nawiązywać do stylistyki retro. Tego typu dekoracje wyglądają, jakby trafiły do Twojego mieszkania wprost z fabryki lub stacji kolejowej.

W aranżacjach glamour doskonale sprawdzi się zegar ścienny duży, z biżuteryjnymi elementami. Pasować będą również zegary z tarczą z aksamitu w jednym z intensywnych odcieni granatu lub zieleni. Zegary ścienne w tym stylu są wyjątkowo efektowne - z takimi mocnymi akcentami trzeba postępować ostrożnie. Nawet w aranżacjach glamour przeładowanie dekoracjami nie wygląda korzystnie.

Jaki zegar ścienny wybrać do klasycznych aranżacji salonu? Czasomierz do takich wnętrz może być okrągły, drewniany z wyraźnymi wskazówkami, jak na dworcu kolejowym. Zegar w stylu klasycznym może mieć tarczę ozdobioną techniką decoupage. Takie zegary znakomicie wyglądają nad kominkami. Nadają wnętrzu klimat retro.

Zegary skrzynkowe – prostokątne i okrągłe pasują oczywiście do wnętrz w stylu klasycznym, ale dobrze też prezentują się we wnętrzach w stylu nowoczesnym, przełamując ich jednorodnych charakter. Klasyczny zegar na ścianę to też zegar kuty. Ciekawie wygląda, gdy jego wielkość jest zdecydowanie przeskalowana w stosunku do wielkości ściany lub pokoju. Ale właśnie na tym polega zabawa detalem. Poza tym można zawsze powiedzieć, że takie zegary na ścianę duże, są znacznie bardziej czytelne.

W ostatnich sezonach pojawiły się również naklejane zegary na ścianę. Innowacyjność tego rozwiązania polega na tym, że to ściana jest tarczą czasomierza. Szczególną popularnością cieszą się minimalistyczne wersje tych zegarów, które zamiast cyfr mają naklejone kropeczki.

Zegary ścienne to bardzo ważne akcesoria dekoracyjne. Bez nich aranżacje wydają się niepełne. Alternatywą dla zegarów ściennych są stojące - również bardzo efektowne.