Kawa jak z włoskiej kawiarni, czyli jak dobrze parzyć kawę

Nic tak nie pobudza do działania, jak filiżanka aromatycznej kawy – tradycyjnej czarnej, Latte czy też Cappuccino. Po napoje kawowe chętnie sięgamy również po południu lub do deseru. Wśród najsmaczniejszych kaw są napary zwieńczone gęstą, puszystą warstwą pianki. Wbrew pozorom kawę niczym z kawiarni można wykonać w zaciszu własnego domu bez konieczności posiadania ekspresu.

Co zamiast ekspresu?

Wiele osób sięga po kawy rozpuszczalne, zapominając o tym, że tylko kawa mielona jest w stanie wydobyć głębię smaku i aromatu czarnego naparu. Do przyrządzenia Espresso jako samodzielnego napoju lub bazy do innych kaw można wykorzystać kawiarkę. Niektóre modele mogą być elektryczne, inne do użycia na kuchence. Korzystanie z kawiarki jest bardzo proste. Wystarczy wlać do naczynia wodę oraz wsypać zmieloną kawę.

Bariści zgodnie przyznają, iż tylko ze świeżo zmielonej kawy można przygotować naprawdę smaczny i aromatyczny napar. Młynek do mielenia może być ręczny lub automatyczny. Ten pierwszy rodzaj odznacza się cichszą pracą. Warto jednak zwrócić uwagę, aby pozwalał na zmielenie ziaren w różnym stopniu. Specjaliści uważają, że każdy rodzaj kawy powinien być parzony z inaczej zmielonych ziaren.

Wracając do kawiarki – parzona w niej kawa wykorzystuje ciśnienie powstałe w naczyniu. Dzięki temu tak zaparzony napar jest aromatyczny i odznacza się bogatą głębią smaku. Takie proste, niepozorne urządzenie pozwala uzyskać prawdziwe Espresso, rodem ze słonecznych Włoch. Kawiarka powinna na stałe zagościć w kuchni osób, które lubią mocne i wyraziste kawy.

Alternatywą dla kawiarek są zaparzacze. Zaparzacz tłokowy nazywany jest także french press. Dobrze, aby był on wyposażony w filtr tłokowy z sitkiem (np. ze stali). Bariści nie polecają plastikowych zaparzaczy. Najlepiej, aby był on wykonany ze szkła i stali. Wówczas w żaden sposób nie będzie wpływał na smak i aromat przygotowywanego napoju. W zaparzaczu można parzyć nie tylko kawę, ale także herbatę i zioła.

Sposób na idealną piankę

Mleczna kawa z gęstą, puszystą pianką – czy taki napój można otrzymać wyłącznie w kawiarniach? Oczywiście, że nie. W zaciszu własnego mieszkania można stworzyć napój zwieńczony pyszną pianką. Wystarczy spieniacz do mleka oraz dzbanek. Spieniacze mogą być ręczne lub automatyczne.

Spieniacz z tłokiem i mieszadłem pozwoli na szybkie uzyskanie puszystej pianki. Dzięki niemu możliwe jest przygotowanie kaw mlecznych, m.in. Cappuccino, Latte lub Macchiato. Zarówno spieniacz, jak i dzbanek do spieniania mleka powinny być wykonane z materiałów odpornych na działanie wysokiej temperatury.

Jak zrobić kawę z pianką bez ekspresu?

Przygotowanie mlecznej kawy niczym z kawiarni nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Konieczne jest jednak stosowanie się do pewnych zasad. Kawa zawsze powinna być wlewana do mleka – nie odwrotnie. Zaleca się również, aby mleko było lekko podgrzane. Z kawą najlepiej łączy się mleko tłuste oraz kokosowe.

Co jeszcze wpływa na smak i aromat kawy?

Niektórzy parzą kawę z wykorzystaniem specjalnych papierowych lejków. Wystarczy wsypać do filtra zmieloną kawę, a następnie przelać ją gorącą wodą. Alternatywą dla papierowych lejków są filtry ze stali nierdzewnej lub filtry z silikonu. Nie wpływają one negatywnie na smak kawy, a ponadto są wielokrotnego użytku. Łatwo je umyć, co pozwala zachować wysoką higienę sprzętu.

Niewiele osób wie, że na smak i aromat kawy ma również wpływ temperatura parzenia naparu. Jaka jest odpowiednia? Przyjmuje się, iż optymalna temperatura parzenia naparów to 88 – 94°C. W jaki sposób można kontrolować temperaturę wody? Wystarczy najprostsza metoda, czyli zakup termometru cyfrowego z wyświetlaczem.