Kuchnia letnia w ogrodzie — jak ją urządzić?

Jest coś szczególnie atrakcyjnego w możliwości gotowania na świeżym powietrzu. Najlepsze letnie przyjęcia i grille odbywają się właśnie w letniej kuchni. Zgodnie z najnowszymi trendami, ogród jest naturalnym przedłużeniem domu, a nowoczesne letnie kuchnie ogrodowe doskonale wpisują się w tę modę. Takie miejsce można zaprojektować całkowicie wedle własnych upodobań i preferencji, a gotowe kuchnie ogrodowe są dziś dostępne we wszystkich kształtach i rozmiarach.

Korzyści z posiadania kuchni letniej

Zalet korzystania z kuchni ogrodowej jest mnóstwo. Gotowanie na świeżym powietrzu jest o wiele przyjemniejsze, ponieważ latem każdą wolną chwilę najlepiej spędzić właśnie na dworze. Przyjemny zapach drzew i kwiatów unosi się w powietrzu, ptaki ćwierkają, a Ty przygotowujesz pyszny obiad dla całej rodziny — czego można chcieć więcej? Ponadto kuchnia ogrodowa to doskonała opcja dla wszystkich miłośników grillów, imprez plenerowych i spotkań z przyjaciółmi. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mógł przebywać ze swoimi gośćmi, a jednocześnie przygotowywać dla nich i dla siebie posiłki. Tak samo, jak w przypadku zwykłych kuchni, będzie potrzebne Ci także wyposażenie kuchni i akcesoria kuchenne.

stol ogrodowy

Jak zaplanować kuchnię letnią w ogrodzie?

Na początek wybierz miejsce, w którym chciałbyś postawić swoją letnią kuchnię.
Podpowiemy, że odpowiednia będzie weranda lub oddzielna altana. Możesz również stworzyć otwartą kuchnię, instalując w niej zlew i płytę elektryczną lub gazową na solidnym stole. Jeśli budujesz oddzielną kuchnię, postaraj się zawczasu przemyśleć jej lokalizację — nie powinieneś budować budynku w pobliżu toalet i szamb. Dobrze jest zbudować kuchnię w odpowiedniej odległości od domu, aby dym z pieca lub grilla nie przedostawał się do pomieszczeń mieszkalnych. Widok z altany kuchennej także powinien być przemyślany — najlepiej, jeśli będzie on wychodzić na piękne fragmenty ogrodu, a sama kuchnia powinna być osłonięta przed słońcem.

Wybierz rodzaj kuchni

Letnia kuchnia z desek lub drewnianych palet to budżetowa opcja, którą można łatwo i szybko wykonać samodzielnie. W takiej kuchni zmieści się zlewozmywak, mała kuchenka lub grill oraz szuflady na naczynia i produkty. Istnieje możliwość pokrycia powierzchni drewnianej blatem stalowym, ponieważ jest on mocniejszy i wytrzyma dłużej.

Zastanów się nad układem

Do planowania kuchni letniej sprawdzą się te same rozwiązania projektowe, co w domu. W kwadratowej kuchni można zastosować zasadę działającego trójkąta, gdy zlew, kuchenka i lodówka znajdują się blisko siebie, tworząc równoboczną figurę. W wersji letniej wierzchołkami trójkąta mogą być kociołek, zlew i blat do gotowania. A w przypadku małej, wydłużonej kuchni, sprawdzi się układ liniowy, w którym kuchenka, zlew i meble są ustawione w jednym rzędzie.

Mała mobilna kuchnia może być złożona z kuchenki elektrycznej, oddzielnego zlewu i stołu, który nadaje się do gotowania i serwowania. W razie niepogody przenośny zlew, kuchenkę i lekkie meble można wygodnie schować w domu lub stodole. Zastanów się, skąd weźmiesz wodę. Jeśli nie ma możliwości doprowadzenia wody, warto postawić beczkę, wiadra lub wąż ogrodowy. Wtedy pod ręką będzie zapas wody do gotowania i zmywania naczyń. Jeśli kuchnia letnia ma być wykorzystywana nie tylko do gotowania, ale także do innych celów — jako jadalnia, miejsce spotkań itp. - wszystkie te fakty także weź pod uwagę.

Modne wyposażenie — praktyczne i modne dodatki

Poza samą kuchnią, meblami i sprzętami do gotowania, w letniej wersji kuchni także powinny znaleźć się akcesoria, takie, jak deska do krojenia, koszyk na chleb, różnego rodzaju pojemniki, a także stojak na papierowy ręcznik kuchenny w wersji outdoor.
Przydadzą się również barki kuchenne na kółkach, zwłaszcza jeśli pod blatem znajdują się dodatkowe półki.

Do kuchni wolnostojącej warto zaopatrzyć się we własny zestaw naczyń, aby nie musieć za każdym razem nosić z domu wszystkiego, czego potrzeba. Zamiast jednorazowych zastaw stołowych lepiej wybrać niedrogie zestawy szklane lub ładną ceramikę. Potrzebne będą również ręczniki, obrusy i sztućce. Letnią kuchnię można udekorować zielenią — na blacie kuchennym postawić doniczki z roślinami, a wzdłuż filarów nośnych i dachu posadzić rośliny pnące.

Grill w ogrodzie