Nowoczesne i funkcjonalne kosze na śmieci

Kosze na śmieci są jednym z podstawowych elementów w każdym domu czy mieszkaniu. Wbrew pozorom, wybór odpowiedniego kosza na śmieci nie jest zadaniem łatwym. Niezależnie od tego, czy znajduje się pod zlewem, czy w innej części kuchni, czy pokoju, czy ma inne przeznaczenie, powinien być funkcjonalny i pasujący do wnętrza.

Kosz na śmieci nie musi być brzydki

Każda, nawet najmniej znacząca część naszego mieszkania może być dziełem sztuki. Także kosz na śmieci nie musi być brzydki albo wyglądać nijako. W zależności od tego, czy wybieramy kosz do łazienki, kosz kuchenny czy do biura, obecnie na rynku mamy do wyboru wiele różnych kształtów z najróżniejszych materiałów.

W zależności od tworzywa, z jakiego jest wykonany nasz kosz na śmieci, możemy wybierać spośród koszy metalowych czy wykonanych z tworzywa sztucznego. Możliwy jest wybór wielu różnych kształtów i modeli od tych całkowicie standardowych, po ekstrawaganckie. Może interesuje cię kosz na śmieci w kształcie rakiety? Być może zadowoli cię retro kosz z osobną klapą? A może po prostu potrzebujesz estetycznego nierdzewnego pojemnika na odpady z automatyczną klapą? Wybierając odpowiedni kosz na śmieci, warto pamiętać, że kosza na śmieci będziemy używać każdego dnia, dobrze zatem, by pasował do wnętrza i był po prostu praktyczny.

Rodzaje koszy na śmieci

Obecnie na rynku możemy znaleźć pojemniki na odpady, które nie tylko będą estetycznie wyglądały, ale będą przede wszystkim praktyczne. Najpopularniejsze i najtańsze kosze na śmieci do domu zrobione są z tworzywa sztucznego. Popularność nie idzie jednak w parze z trwałością wykonania. Takie pojemniki są jednak odporne na wilgoć oraz działanie różnego rodzaju czynników chemicznych.

Popularne i estetyczne, są również kosze metalowe, zdecydowanie trwalsze od koszy z tworzywa sztucznego. Są one, co prawda, droższe, jednak warto w nie zainwestować, ponieważ przy odpowiednim użytkowaniu mogą posłużyć nam przez wiele lat. Metal bywa jednak wrażliwy na działanie czynników chemicznych, trzeba go więc odpowiednio chronić przed niektórymi rodzajami odpadów.

Możemy również wybierać spośród modeli z pojemnikiem, lub bez (w formie stelaża), ale także spośród koszy z różnym sposobem otwierania wieka. Wyróżniamy modele z ruchomym elementem pokrywy typu „swing”, z osobną, zdejmowaną klapą, czy klapą połączoną z koszem, ale otwieraną ręcznie. Warto wybrać kosz z automatycznym otwieraniem klapy za pomocą nóżki – pedała. Ostatni typ kosza często wyposażony jest w funkcję tzw. „cichego domyku” lub wolnego opadania – opcja ta chroni wieko i pozwala nam na użytkowanie kosza dłużej. Tylko od naszej inwencji zależy, jaki kosz na śmieci będzie dla nas idealny. Warto także zadbać, aby kosz był jak najbardziej stabilny i nie przemieszczał się wskutek lekkiego popchnięcia i wybrać pojemnik z gumowym wykończeniem, czy specjalną nakładką. Pomoże nam to uniknąć wywracania się kosza oraz wypadania z niego zawartości.

Kosze na śmieci do łazienki

Odpowiednie łazienkowe kosze na śmieci muszą spełniać szereg określonych wymagań. Przede wszystkim - kosz łazienkowy musi być wykonany z trwałych, odpornych na wilgoć materiałów. Jeśli zdecydujemy się na kosz z metalu, warto przyjrzeć mu się dokładnie, powinien bowiem mieć dodatkowe dno z tworzywa sztucznego, które odporne jest na czynniki chemiczne. Warto wybrać kosze ze stali nierdzewnej, odpornej na działanie pary wodnej. Dodatkowo kosz łazienkowy musi być zamykany – odpowiednio dobrane zamknięcie zapobiega wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów, ale także bakterii i drobnoustrojów. Separujemy się również od widoku odpadów.

Wybierając kosz łazienkowy, musimy zastanowić się nie tylko nad materiałem, z jakiego jest on wykonany, ale również nad jego dizajnem. Taki kosz najczęściej jest widoczny, wobec tego powinien harmonizować się z pomieszczeniem. Do wyboru mamy kosze na śmieci jednolite, ale także kolorowe lub ozdobione wzorami. Większość modeli pasuje raczej do nowoczesnych wnętrz, jednak jeśli dobrze poszukamy, znajdziemy też taki kosz na śmieci, który będzie pasował do wnętrza w stylu retro. Obecnie na rynku mamy taki wybór, że właściwie pod tym względem ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Kosze na śmieci do kuchni

Odpowiedni kosz na śmieci do kuchni musi się nieco różnić od kosza łazienkowego. Kosz kuchenny powinien być większy, aby poradzić sobie z przechowywaniem różnych rodzajów odpadów, szczególnie jeśli zrezygnujemy z opcji segregacji. Warto by był wykonany z materiałów odpornych na czynniki chemiczne, ale również prosty do opróżniania i okresowego czyszczenia. Musi być też dostosowany do miejsca, w którym go umieścimy.

W wielu domach kosze na śmieci do segregacji muszą zmieścić się pod zlewem, co również stawia pewne ograniczenia, szczególnie dotyczące sposobu otwierania klapy. W takich przypadkach sprawdzi się kosz z funkcją pokrywy typu „swing”, ale nie może być on zbyt duży. Jeśli natomiast nie ogranicza nas miejsce, warto zainwestować w kosz kuchenny z pedałem, co jest opcją bardziej higieniczną.

Kosze do zabudowy są również bardzo wygodną opcją, gdy zdecydujemy się na ekologiczne sortowanie odpadów. Powinniśmy wybrać wtedy zestaw lekkich koszy z tworzywa sztucznego, które zmieszczą się w ograniczonej przestrzeni, będą funkcjonalne i wyposażone w klapy otwierane klasycznie. Kosze kuchenne do zabudowy mają również szereg zalet – ułatwiają codzienne gotowanie, estetycznie się prezentują i nie zajmują miejsca pod meblami, a szafka pod zlewem może służyć do przechowywania innych rzeczy.

Wybierając kosz do kuchni, musimy pamiętać, by nie był to tylko zbędny gadżet, ale funkcjonalne akcesorium, które posłuży nam na lata.