Palety ogrodowe - kreatywne sposoby na ich wykorzystanie

Szukasz taniego i kreatywnego sposobu na upiększenie swojego ogrodu? Użyj starych palet! Możesz zrobić z nich wiele wspaniałych rzeczy, takich jak ścieżkę, ogrodowy zestawy wypoczynkowy, stolik kawowy, ławkę, kwietniki, a nawet szklarnię. Wszystkie te propozycje nie wymagają dużego budżetu oraz nie są zbyt czasochłonne w wykonaniu. Ponadto, palety są łatwe w montażu i można zdobyć je całkowicie za darmo, gdyż wiele supermarketów zostawia je w pojemnikach na śmieci przed wysłaniem do centrum recyklingu. Co więcej, używając palet poddajesz je recyklingowi, a więc przy okazji zmian w ogrodzie, dbasz o środowisko.

Jak przygotować palety do dalszego wykorzystania?

Jeśli już posiadasz trochę palet, zanim przystąpisz do przekształcania ich w całkowicie nowe kreacje, musisz wiedzieć, że należy je odpowiednio przygotować. Przed dalszymi pracami, nie zapomnij poprzybijać luźnych desek, oraz użyj papieru ściernego, by wygładzić nierówne miejsca. Przygotuj także dodatkowe akcesoria, takie jak na przykład podstawki metalowe, które mogą być pomocne podczas stabilizacji nowych konstrukcji.

1. Zestaw wypoczynkowy

Jeśli jesteś właścicielem pięknego ogrodu, to zapewne pragniesz się w nim od czasu do czasu zrelaksować. Wiele osób marzy o stylowych i oryginalnych meblach ogrodowych, nie zdając sobie sprawy, że można samodzielnie zmontować je w prosty sposób ze starych palet. Co więcej, takie meble wcale nie wyglądają gorzej od ciekawych i designerskich zestawów wypoczynkowych. Możesz wykorzystać palety zarówno do zbudowania kanapy-narożnika, jak i stołu, foteli, lub krzeseł. Wystarczy, że odpowiednio zetrzesz drewno na paletach, a następnie odpowiednio je polakierujesz, aby finałowy efekt był piorunujący. Na koniec połóż na nowo stworzonych meblach poduszki oraz koce i nie pozostaje Ci już nic innego niż tylko korzystać ze swojego samodzielnie zbudowanego, paletowego zestawu wypoczynkowego.

2. Huśtawka

Używając liny lub łańcucha, możesz zawiesić paletę i przekształcić ją w ładną huśtawkę ogrodową. Oczywiście, w tym przypadku również nie zapomnij położyć na niej wygodnej poduszki.

pies na huśtawce z palet

3. Ścieżka

Palety możesz wykorzystać też do tworzenia pięknych, drewnianych ścieżek. W tym celu całkowicie rozbierz palety i połóż je na płasko budując ścieżkę lub ścieżki ogrodowe. Dzięki temu będziesz mógł w wygodny i dobrze widoczny sposób poruszać się między ważnymi miejscami, które znajdują się w Twoim ogrodzie.

ścieżka z palet

4. Stojak na rowery

Uwielbiasz długie rowerowe wycieczki? Jeśli jesteś fanem kolarstwa, z palet możesz także zrobić funkcjonalny i naprawdę pięknie wyglądający stojak na rowery. Wystarczy, że jedną paletę postawisz pionowo, montując ją do drugiej, poziomej. Obie powinny zostać ustawione wewnętrznymi stronami, aby stworzyć rowki umożliwiające pozostawienie roweru w taki sam sposób, jaki wykorzystywany jest w standardowych stojakach na rowery. Tutaj także możesz wykorzystaj podstawkę metalową, która dodatkowo wzmocni konstrukcję.

rower na stojaku

5. Szafki oraz skrzynki

Jednym z najbardziej popularnych pomysłów na wykorzystanie palet, jest budowa drewnianych skrzynek szafek. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz niewielkiej szafki na buty, czy miejsca do przechowywania narzędzi ogrodowych, palety ogrodowe doskonale nadają się do realizacji tych projektów.

dekoracja z palet

6. Kwietnik

Ciężko wyobrazić sobie ogród bez kwiatów, prawda? Z pomocą palet, możesz stworzyć piękne kwietniki, w których posadzić możesz kwiaty, zioła, oraz inne rośliny. Wystarczy, że zbudujesz odpowiednio dużą skrzynię, w której następnie posadzisz swoje ulubione rośliny. Dzięki naturalnemu wyglądowi palet, taki kwietnik bardzo pasuje do otoczenia drzew, krzewów, oraz wszelkiej ogrodowej roślinności. Oczywiście, możesz też pomalować swój paletowy kwietnik na dowolnie wybrany przez siebie kolor.

kobieta wąchająca kwiaty w kwietniku z palet

7. Ogrodzenie

Palety można skutecznie wykorzystywać jako materiał do wybudowania ogrodowego ogrodzenia. Co więcej, ogrodzenie takie może zostać wzmocnione przez posadzenie pnących się w górę winorośli lub podobnych roślin. W ten sposób możesz uzyskać naprawdę trwałe i wytrzymałe ogrodzenie bez wydawania dużej ilości pieniędzy.

Ogrodzenie z palet w ogrodzie

8. Leżaki

Wystarczy kilka drewnianych palet i parę podstawowych narzędzi, aby zbudować wygodne leżaki wypoczynkowe i zrelaksować się w dobrym stylu. Ten pomysł pomoże Ci uczynić ogród wyjątkowym miejscem, do którego z chęcią zaprosisz rodzinę bądź znajomych. Leżaki z palet wykorzystać możesz podczas opalania się lub czytania książki na świeżym powietrzu. Można je w łatwy sposób poddawać różnym modyfikacjom, dostosowując do indywidualnych potrzeb.

leżak z palet

9. Pojemnik na kompost

Kompostowanie zazwyczaj praktykowane jest w każdym ogrodzie, organicznym lub nie, ponieważ wszyscy mamy nadmierną ilość materii organicznej w naszych domostwach. Zamiast pozwolić kompostowi zgnić na wysypisku śmieci, dlaczego nie wykorzystać go do jako nawóz do ogrodu?

Jeśli chcesz zacząć kompostować odpady organiczne, potrzebny Ci będzie duży pojemnik. Oczywiście, można kupić wiele gotowych rozwiązań, jednak palety ogrodowe umożliwią Ci skonstruowanie takiego pojemnika. Pozwoli Ci to natomiast zaoszczędzić trochę pieniędzy a dodatkowo, ponowne użycie palet jest zgodne z ogólną filozofią kompostowania, w której ​​nic nie powinno się marnować.

Pudełko z palet

10. Większe konstrukcje

Jeśli planujesz tego lata postawić w swoim ogródku schowek na narzędzia, prostą altanę, lub nawet większe patio, zastanów się nad możliwościami, jakie dają palety. Może wydawać się to nieco szalonym pomysłem, ale z palet można stworzyć naprawdę wszystko! Łącznie z większymi konstrukcjami, takimi jak patio. Przy odrobinie kreatywności, użyciu odpowiednich narzędzi, i dobrym zaplanowaniu całego projektu, możesz samodzielnie zmontować i postawić niewielki domek zbudowany z palet. Spróbuj!

chatki zbudowane z palet

11. Dekoracyjna drewniana ściana paletowa

Jeśli fascynuje Cię rustykalny styl, dekoracyjna drewniana ściana z palet może urozmaicić nieco Twój ogród. Możesz łatwo przymocować ją do ściany betonowej, ceglanej, lub murowanej, np. tej należącej do szopy ogrodowej.

Oprócz ocieplenia wyglądu, palety ogrodowe tworzące drewnianą ścianę umożliwiają łatwe wieszanie rzeczy, takich jak narzędzia lub dekoracja. W każdej chwili przy użyciu młotka i gwoździ możesz powiesić na niej wszystko to, czego potrzebujesz.

12. piaskownica dla dzieci

Palety doskonale nadają się do budowy oryginalnych atrakcji dla dzieci. W zasadzie można z nich zbudować cały plac zabaw. Jednak w szczególności polecamy wypróbować piaskownicę. Jest to prosta konstrukcja a jakże atrakcyjna dla młodych ogrodników!

Jak widać, palety mogą mieć wiele zastosowań w każdym ogrodzie. Są one wszechstronnym materiałem, z którego stworzyć można innowacyjne konstrukcje do swojego ogrodu.

Mamy nadzieję, że spodobała Ci się nasza lista pomysłów na ogród z paletami.