Pojemniki na karmę – które są najlepsze?

Czy wiesz, jak należy przechowywać karmę dla psa? Przeczytaj nasze sugestie dotyczące wyboru pojemników na karmę i dowiedz się, jak należy ją przechowywać poprawnie, aby twój pupil nie zachorował!

Pojemnik na suchą czy na mokrą karmę?

W zależności od rodzaju karmy istnieją różne metody jej przechowywania. W największej ilości przypadków najczęściej sprawdza się szczelny pojemnik na karmę. Jego rodzaj i rozmiar należy dopierać zgodnie z ilością jedzenia, jakiej potrzebuje twój pupil oraz od rodzaju karmy – inny pojemnik sprawdzi się w przypadku karmy suchej, a inny w przypadku karmy mokrej.

Pojemnik na karmę suchą

Sucha karma jest bardzo podatna na zepsucie. Odpowiedni sposób przechowywania daje jednak szansę na zminimalizowanie prawdopodobieństwa zepsucia się karmy przed czasem.

Najczęstsze przyczyny psucia się karmy, to:

  • gryzonie – sucha karma jest łakomym kąskiem dla wszelkich gryzoni. Gryzonie są o tyle niebezpieczne, że stwarzają ryzyko wystąpienia zakażenia u zwierząt. Popularnym rodzajem choroby, którą zwierze może dostać przez kontakt z zakażoną karmą jest leptospiroza – to choroba, która występuje w wyniku kontaktu z moczem gryzonia.
  • insekty – zboża zawarte w suchej karmie sprawiają, że pojawiają się w niej insekty, które w karmie składają jaja, z których powstają larwy. Jeśli dopuścisz do tego, że karma dla twojego zwierzęcia będzie przechowywana w nieodpowiedniej temperaturze – larwy powstaną w niej prawdopodobnie bardzo szybko.
  • roztocza i pleśnie – moich rozwoju przyczynia się wilgotne środowisko. Są one o tyle niebezpieczne, że pleśnie wytwarzają toksyny mogące spowodować zatrucia lub choroby u psów.

Aby uniknąć powstawania szkodników w karmie, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach przechowywania suchej karmy:

  1. Trzymaj karmę dla psów w suchym i chłodnym pomieszczeniu. Najlepiej w zamykanych hermetycznie, metalowych lub plastikowych pojemnikach na karmę.
  2. Warto też zainwestować w hermetyczne zamykane torebki z regulowaną atmosferą. Taka torebka jest wypełniona gazem obojętnym, który zapobiega utlenianiu się tłuszczów.
  3. Nie kupuj zbyt dużo karmy na zapas. Im dłużej żywność będzie przechowywana, tym większe prawdopodobieństwo, że powstaną w nim jakieś pasożyty.
  4. Torby z karmą trzymaj na półkach, a nie bezpośrednio na ziemi.

Pojemnik na karmę mokrą – szczelnie zamykane metalowe lub plastikowe pojemniki będą najlepsze

Mokra karma zaczyna być narażona na zatrucie dopiero w momencie otworzenia szczelnie zamkniętego opakowania. Mokra karma bardzo szybko psuje się po otwarciu. Dzieje się tak z powodu wysokiej zawartości wody w karmie oraz składników odżywczych. Właściwe przechowywanie karmy zdecydowanie zmniejsza prawdopodobieństwo przedwczesnego zepsucia się jej. Co należy robić, aby karma była zdatna do spożycia jak najdłużej?

Mokra karma po otwarciu powinna być przechowywana w lodówce nie dłużej niż 2-3 dni. Najlepiej jest przechowywać ją tam w szczelnie zamykanych metalowych lub plastikowych pojemnikach na karmę. Pamiętaj też, aby takie pojemniki regularnie czyścić. Nawet najbardziej szczelne pojemniki na karmę nie będą miały szans z bakteriami, jeśli nie zadbasz o ich czystość.

Kupiłem zepsutą karmę – co wtedy?

Etykieta karmy dla psów zawiera informacje o dacie przydatności do spożycia, miejscu produkcji, a także numerze seryjnym produktu. Nawet jeśli przesypujesz karmę do pojemnika, warto zapamiętać lub zatrzymać te informacje. Dzięki temu nigdy nie pomylisz daty końca przydatności produktu do spożycia. W przypadku wątpliwości, co do jakości karmy, podając producentowi dokładny numer seryjny produktu będzie on w stanie zidentyfikować jej pochodzenie.

miska i śpiący szczeniak