Szafka nocna - praktyczny mebel czy zbędny dodatek

Sypialnia to dla każdego z nas miejsce, które kojarzy się przede wszystkim z odpoczynkiem, relaksem oraz snem, który daje naszemu organizmowi szansę na zregenerowanie się i nabranie sił przed kolejnym, pełnym wyzwań dniem. Nie jest to zwykle pomieszczenie, które wystawiamy na ekspozycję. To niezwykle intymna przestrzeń, którą staramy się zachować tylko dla siebie i najbliższych. Nie wyprawiamy w niej przyjęć ani nie przyjmujemy gości. Sposób w jaki urządzamy nasze sypialnie to również nasza prywatna sprawa. Bierzemy pod uwagę tylko i wyłącznie własne potrzeby i preferencje, ponieważ jesteśmy jedynymi osobami, które spędzają w niej czas.

budzik na szafce nocnej

Nie oznacza to jednak wcale, że podczas aranżacji nie wkładamy w nią tyle pracy i wysiłku, jak na przykład w przypadku salonu. Skupiamy się jednak na innych aspektach, które mają nam dostarczyć nie tylko odpowiedniej dozy przyjemnych doznań estetycznych, ale również na tym, by sypialnia stała się przytulna. Praktyczne meble użytkowe, takie jak szafka nocna, komoda, czy szafa stanowią nieodłączny element odpowiedzialny za spójny i atrakcyjny dla oka styl naszej sypialni. Ale czy wszystkie są nam potrzebne? Postanowiliśmy przyjrzeć się dokładniej funkcjom, jakie w naszych sypialniach spełniają właśnie stoliki i szafki nocne. Czy faktycznie są nam potrzebne? Czy oferują odpowiednią przestrzeń do przechowywania niezbędnych nam drobiazgów? Podpowiadamy!

szafka nocna

Szafka nocna

Podczas urządzania sypialni warto już na samym początku zadać sobie pytanie, czy wszystkie meble i dodatki, które planujemy w niej umieścić na pewno są nam potrzebne. Często tak bardzo skupiamy się na dobieraniu akcesoriów, które mają uczynić naszą domową przestrzeń jak najbardziej stylową, że zapominamy o ograniczeniach, jakie niektóre z tych rozwiązań mogą ze sobą nieść. Jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią, możesz stanąć przed dylematem, który rozwiążesz tylko wtedy, gdy zrezygnujesz z niektórych rzeczy, które pierwotnie planowałeś umieścić w danym pomieszczeniu. Harmonijne i dobrze zaplanowane wyposażenie wnętrza nie musi oznaczać dużej ilości mebli i dodatków. Wręcz przeciwnie. Obecne trendy skłaniają się raczej ku zasadzie „mniej oznacza więcej”, czyli zamiast zastawiać każdy jeden metr kwadratowy pokoju, lepiej przemyśleć koncepcję i zastanowić się, czy to rzeczywiście jest to czego szukasz i czego potrzebujesz.

szafka nocna

Poza podstawowym i oczywistym wyposażeniem sypialni, warto zawczasu wziąć pod uwagę miejsce, które zajmie szafka nocna. Eleganckie wzornictwo mebli z pewnością doda pomieszczeniu charakteru. Ich funkcjonalność oraz praktyczne zastosowanie są jednak zdecydowanie ważniejsze. O ile wiele osób wciąż wybiera do swoich sypialni stoliki noce, o tyle szafka nocna wydaje się być lepszym rozwiązaniem. Jest to w końcu stolik nocny z dodatkową przestrzenią do przechowywania. Mimo swoich niewielkich wymiarów jest to naprawdę dobrze przemyślany mebel. Masz możliwość trzymania na niej podstawowych, najbardziej potrzebnych drobiazgów, takich jak na przykład budzik, czy lektura, którą czytasz przed snem. Mając w pobliżu łóżka taki mebel masz szansę dodatkowo ukryć w szufladzie inne drobiazgi, które mogą okazać się przydatne a które niekoniecznie chcesz wystawiać na ogólnodostępny widok.

szafka nocna ustawiona obok lozka

Każdy mebel ma z góry przypisaną sobie funkcję. Jedne są nam absolutnie niezbędne, inne bywają ciekawymi dodatkami, a jeszcze inne, powiedzmy sobie szczerze, to zbytek luksusu. Najważniejsze jednak jest to, by zadbać o jego odpowiednie umiejscowienie i dopasowanie wymiarów i designu do swoich potrzeb. Modne kolory, ciekawe wzory sprawiają, że szafka nocna to mebel, który z łatwością wpasuje się w styl Twojej sypialni. Klasyczny czy nowoczesny wygląd? Wszystko zależy od Ciebie! I nie musisz się wcale ograniczać, ponieważ producenci mebli zadbali o to, by sprostać wymaganiom nawet najbardziej wybrednych klientów. A skoro szafka nocna to naprawdę osobisty mebel, który będzie służył tylko Tobie w przechowywaniu należących do Ciebie bibelotów, warto w nią zainwestować.

leki na szafce nocnej

Co więcej, nie musisz wcale ograniczać się do jednej szafki. Dlaczego? Tak jak już wspomnieliśmy, szafka nocna ma być naszym prywatnym schowkiem, w którym ukryjemy swoje skarby. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by umieścić jedną szafkę po każdej ze stron łóżka. W ten sposób nie tylko zwiększasz przestrzeń do przechowywania, ale również pozawalasz swojej połówce na komfortowe rozmieszczenie jej drobiazgów. Nie ma się przecież co oszukiwać – każdy z nas lubi mieć choć niewielki schowek tylko i wyłącznie na swój własny użytek, prawda?

szafka nocna obok lozka