Torby termiczne - zimne napoje w każdą pogodę

torba na lunch

Torby termiczne przydają się nie tylko latem. Dzięki nim napoje i przekąski zachowują świeżość i smak w transporcie. Wybierasz się na piknik, a może masz przed sobą wczasy nad morzem? Sprawdź, jak działają torby termoizolacyjne i kiedy mogą się przydać.

Przewożenie żywności bez odpowiedniego zabezpieczenia jest dość ryzykowne. Szczególnie podczas upałów. Zbyt wysoka temperatura może sprawić, że żywność traci walory smakowe lub co gorsza, zepsuje się, a jej spożycie będzie groziło zatruciem. Właśnie w tym celu wymyślono torby termiczne - by chronić żywność w transporcie.

Torby termiczne idealne na upały

Kiedy na zewnątrz panują wysokie temperatury, trudno jest bezpiecznie przewozić jedzenie. Nabiał lub wędliny w kanapach bardzo szybko psują się w takich warunkach. Obrane owoce i warzywa tracą wilgoć i nie smakują już tak, jak powinny. Natomiast napoje przestają być orzeźwiające, gdy ich temperatura wzrasta. A przecież kiedy jest piękna pogoda, chętnie wychodzi z domu na wycieczki rowerowe, pikniki i na plażę. Jak przewozić przekąski w wysokich temperaturach? Torba termiczna to jedno z najlepszych rozwiązań, jakie możesz zastosować.

Torby termoizolacyjne dostępne są w różnych rozmiarach. W małych przewieziesz do pracy lunch. Duże posłużą rodzinie w zorganizowaniu pikniku lub przetransportowaniu przekąsek i napojów na plażę. Możesz również wybrać kolor i kształt torby, oraz zdecydować, jaka będzie organizacja wewnątrz.

Zalety toreb termicznych

Zanim przejdziemy do listy zalet, kilka słów na temat tego jak działają i z czego zrobione są torby termoizolacyjne. Najczęściej jest to torba chłodząca uszyta z mocnego płótna, której wnętrze wyściełane jest specjalnym materiałem termoizolacyjnym. Taki podstawowy model pozwala utrzymać stałą temperaturę przekąsek i napojów do kilku godzin. Czas działania takiej torby zależy od warunków zewnętrznych. Jeśli torba termoizolacyjna będzie stać w pełnym słońcu podczas upału, to z czasem nagrzeje się i to, co wewnątrz również.

Dobrym rozwiązaniem jest zakup torby z wkładami chłodzącymi. Wykonane są z tworzywa sztucznego i napełnione płynem, który po schłodzeniu w zamrażalniku sprawi, że nasza torba zamieni się w lodówkę turystyczną. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że wtedy będzie to torba chłodząca, a nie tylko termoizolacyjna. Trzeba również pamiętać, że wkłady mogą uwalniać wilgoć, więc kanapki czy ciasto trzeba dodatkowo zapakować do szczelnych woreczków.

Wróćmy do głównego tematu tego akapitu, czyli zalet toreb termicznych. Pierwsza jest oczywista - torby termiczne pomagają utrzymać świeżość produktów spożywczych, kiedy nie możemy przechowywać ich w lodówce. Są również wodoodporne, więc świetnie sprawdzają się do przewożenia jedzenia. Nawet jeśli coś się wyleje, to pozostanie wewnątrz torby. Łatwo jest je umyć, a dobrej jakości torby termiczne można nawet uprać w pralce. Torba termiczna to dodatkowy bagaż, ale z drugiej strony jedzenie i napoje są w ten sposób dobrze odizolowane od pozostałych rzeczy w bagażu, więc nie ryzykujesz kłopotliwych wypadków.

Torby termoizolacyjne mają podstawową właściwość, którą jest utrzymywanie stałej temperatury wewnątrz. To oznacza, że nie tylko chronią produkty spożywcze przed zepsuciem w wysokich temperaturach. Możemy je stosować również do tego, by chronić jedzenie przed osadzeniem. Gdy dodamy do tego wkłady z zamrażarki to powstanie torba na jedzenie chłodząca, czyli prosta lodówka, która będziesz sprawnie działać nawet przez kilka godzin.

Torba termiczna - jaką wybrać?

Zaczniemy od wyboru rozmiaru - torby termiczne dostępne są w różnych pojemnościach. Małe torby termiczne są idealne na małe przekąski dla malucha na spacer, do przewiezienia lunchu do pracy lub przetransportowania z apteki lekarstw, które wymagają przechowywania w stałej temperaturze. Dostępne są zarówno proste modele bez dodatkowych akcesoriów, jak i takie, w których mamy pojemniki dopasowane kształtem i rozmiarem. Te drugie świetnie sprawdzają się jako torba na lunch.

Większe torby termiczne możemy podzielić na turystyczne i do codziennego użytku podczas zakupów spożywczych. Te ostatnie są zwykle wykonane z kilku warstw folii o właściwościach termoizolacyjnych. Drugi rodzaj to trwałe, wykonane z mocnego płótna torby termiczne wielokrotnego użytku. Jeśli wyposażone są we wkłady do mrożenia, mogą służyć również jako torby chłodzące. Duże torby termoizolacyjne przydają się gdy chcesz przewieźć na plażę napoje i przekąski dla większej liczby osób. Pojemności są zróżnicowane od kilku do nawet 30 litrów.

Jakie cechy powinna mieć dobra torba termiczna? Niezbędne są uchwyty lub solidny pasek na ramię - szczególnie, gdy torba jest dużej pojemności. Zwróć na to uwagę, gdy będziesz używał torby do transportowania napojów. Płyny są ciężkie, więc torba powinna być solidnie wykonana i łatwa w przenoszeniu. W takiej sytuacji warto przyjrzeć się torbom, które zostały zaprojektowane na puszki lub butelki z napojami. Wówczas producent wziął pod uwagę przybliżoną wagę takiej ilości płynów do jakiej bagaż został zaprojektowany.

Alternatywą dla torby termicznej jest plecak termoizolacyjny. Działa podobnie jak torby chłodzące, ale ma wygodną formę z szelkami. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w przypadku rowerzystów, również rodzice maluchów będą zadowoleni. Plecak jest wygodniejszy tyle, że ręce pozostają wolne, a ciężar przenoszonych produktów rozkłada się inaczej niż w torbie na ramię.

Torby chłodzące i termoizolacyjne są bardzo przydatne, nie tylko podczas wakacyjnych wycieczek. Możesz w nich przewozić łatwopsujące się produkty, nawet gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka. Tego typu torba pozwoli Ci przewieźć do pracy lunch i przechowywać go w biurze. Jeśli w Twoim miejscu pracy nie ma pokoju socjalnego z lodówką, torba termiczna będzie rozwiązaniem. Podczas uprawiania sportu, górskich wędrówek czy plażowania musimy pamiętać o nawadnianiu organizmu i dostarczaniu mu energii w postaci zdrowych przekąsek. Ciepła woda w bidonie i roztopiony baton nie muszą Ci wtedy towarzyszyć. Torba lub plecak termiczny pozwolą zachować odpowiedni smak i apetyczny wygląd tych produktów.