Urządzamy własną winną piwniczkę - stojaki i regały na wino

Wino to szlachetny trunek. Tradycja wytwarzania, odpowiedniego przechowywania i kultury spożywania wina sięga starożytności. Jesteś koneserem i marzysz o własnej kolekcji win? Podpowiemy Ci jak je prawidłowo przechowywać i stworzyć własną winną piwniczkę.

Miłośnicy wina potrafią przemierzać tysiące kilometrów, aby wziąć udział w degustacjach ulubionych trunków. Wielu z nas marzy o tym, aby mieć piwnicę w której stojaki i regały na wino pełne są butelek z najlepszymi rocznikami tego szlachetnego napoju. Wina na aukcjach potrafią osiągać astronomiczne ceny, więc kolekcja win może by również dobrą inwestycją. Warunek jest jeden, aby wino zachowało swój unikalny smak musi być odpowiednio przechowywane.

Nie musisz mieć piwnicy z prawdziwego zdarzenia, takiej jakie można podziwiać w winnicach w Toskanii czy we Francji. Do prawidłowego przechowywania wina potrzebujesz garść wiedzy, dużo chęci i odpowiednie stojaki lub regały na wino.

Jak długo powinno przechowywać wino?

Stwierdzenie, że im starsze wino tym lepsze to mit. Tak naprawdę niewiele z tych trunków można przechowywać całymi latami. Stuletnie wina, które sprzedaje się na aukcjach za zawrotne sumy to wyjątki. Najczęściej kupujący w ogóle nie mają zamiaru odkorkowywać drogocennej butelki, a jedynie ułożyć w piwnicy jako trofeum lub dobrą lokatę kapitału.

Znakomita większość win dostępnych na rynku to trunki, które powinno się wypić w przeciągu roku, aby w pełni cieszyć się ich walorami smakowymi. Dobre wino z lokalnej winnicy możesz zostawić oczywiście na specjalną okazję, ale nie przechowuj go zbyt długo, bo po odkorkowaniu może spotkać Cię spore rozczarowanie.

Domowa piwniczka na wino - jak ją zorganizować?

Wino wymaga przede wszystkim stałej temperatury przechowywania, zatem należy dobrze przemyśleć wybór miejsca na naszą kolekcję. Jeśli masz chłodną i zacienioną piwnicę, wówczas to właśnie tam najlepiej ustawić regały na wino.

Co zrobić, gdy dysponujemy jedynie mieszkaniem w bloku? Nie musimy rezygnować z marzenia o kolekcji szlachetnych trunków, które będziemy z pietyzmem wybierać w towarzystwie zachwyconych gości. Wbrew pozorom kuchnia to najgorsze miejsce w mieszkaniu do przechowywania win. Duże równice temperatur, przeciągi i dużo światła sprawiają, że wino po prostu się psuje.

Regały na wino ustawiamy z dala od kuchenek, piekarników i kaloryferów. Miejsce musi być ciemne i jeśli nie chłodne to chociaż takie, w którym panuje stała temperatura. Ale uwaga – nie może ona wynosić więcej niż 21 stopni Celsjusza. Jeśli pozostawisz wino w temperaturze powyżej 28 stopni Celsjusza „zagotuje się” i całkowicie straci swój bukiet i smak. Należy uważać również, aby wina nie schłodzić do zbyt niskiej temperatury podczas przechowywania.

Jeśli wymaga ono schłodzenia to nie podczas leżakowania, a wyłącznie na chwilę przed podaniem. W luksusowej restauracji szampan przechowywany jest w specjalnej chłodziarce do wina, a dopiero przed podaniem umieszcza się go w kubełku z lodem. Optymalne temperatury to przedział między 10 a 14 stopni Celsjusza wówczas możesz liczyć na to, że w butelce odłożonej na specjalną okazję znajdziesz nektar godny bogów, a nie zaś pospolity ocet.

Ważne jest również, aby butelki chronić przed zbyt mocnym światłem. Wybieramy miejsce zacienione, gdzie promienie słoneczne nie docierają. Słońce padając na butelki nagrzewa znajdujący się nich trunek. Światło sprawia, że wino starzeje się szybciej, a jego bukiet psują nieprzyjemne smaki.

Wino powinno leżakować – oznacza to, że układamy je wyłącznie poziomo. Chodzi o to, aby korek był cały czas zatopiony w trunku i nie wysychał. Jeśli korek wyschnie do butelki przedostaje się tlen i wino się psuje. Stojaki i regały na wino powalają na przechowywanie wina we właściwej pozycji. Duży regał z drewna lub bambusa to tradycyjne i najlepsze wyposażenie winnej piwniczki. W zależności od potrzeb i tego jak okazała jest Twoja kolekcja możesz wybrać niewielki regał na kilka butelek lub taki, na którym zmieścisz już całkiem pokaźny zbiór.

drewaniane regaly na wino

Dekoracyjne stojaki na wino

Jeśli nie potrzebujesz całej piwniczki wina i zadowala Cię posiadanie kilku butelek ulubionych gatunków dobrą opcją jest mały, dekoracyjny stojak na wino. Ustawiony w jadalni lub salonie będzie wprowadzać do wnętrza odrobinę luksusu i świadczyć o dobrym smaku gospodarzy.

stojak na wino

Stojaki na kilka butelek wina to przede wszystkim praktyczna dekoracja. W nowoczesnej aranżacji wnętrza dobrze wyglądają proste, metalowe stojaki na wino. Drewno sprawdzi się w klasycznych wnętrzach o eleganckim charakterze. Regał na butelki wina może być również absolutnie designerskim dodatkiem. Dobrym przykładem są projekty firmy Koziol – regały na wino z tworzywa w ciekawych kolorach i futurystycznym kształcie. Można je ze sobą łączyć tworząc wyjątkowo ciekawe instalacje.