W jakie akcesoria wyposażyć łazienkę?

Kąpiel w pięknym otoczeniu może poprawić Ci nastrój na cały dzień, dlatego warto zadbać o odpowiednie wyposażenie łazienki. Niezależnie od tego, czy modernizujesz już istniejące pomieszczenie, czy zaczynasz remont od nowa, akcesoria łazienkowe najlepiej wybrać świadomie i odpowiednio wcześniej. Tym artykułem chcemy zainspirować Cię do całkowitego odświeżenia łazienki, która od tej pory będzie codziennie ożywiać Twoje zmysły doskonale uzupełniającymi się, stylowymi produktami.

Różne rodzaje akcesoriów łazienkowych

Akcesoria łazienkowe posiadają szeroki zakres funkcji i mogą być przeznaczone do zastosowania wokół zlewu, na blacie, pod prysznicem, w wannie lub w toalecie. Powinny one być wybrane zgodnie z Twoimi potrzebami oraz pasować stylistycznie do wnętrza łazienki. Akcesoria te, od najbardziej podstawowego pojemnika na mydło po teleskopowe lustro powiększające w łazience, występują w dwóch różnych typach: wolnostojące oraz takie, które wymagają pewnych instalacji.

Eko akcesoria łazienkowe

Wolnostojące akcesoria łazienkowe

Wolnostojące akcesoria łazienkowe można umieścić na dowolnej powierzchni w łazience. Są one bardzo praktyczne, ponieważ można je przenosić i nie wymagają użycia żadnych narzędzi do instalacji. Uchwyty na mydło, uchwyty na szczoteczki do zębów, kosze na śmieci, maty antypoślizgowe, kosze na pranie, korki do wanny, dozownik mydła, maty do kąpieli, pudełka do przechowywania ręczników, a także uchwyty na miotły to przykłady akcesoriów wolnostojących. Są one dostępne w różnych rozmiarach i stylach, w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym oraz stylu i kolorystyki łazienki. Akcesoria te można łatwo wymienić i mogą stanowić integralną część wystroju łazienki.

Akcesoria łazienkowe w eleganckiej łazience

Uchwyty na papier toaletowy

Wybierając uchwyt na papier toaletowy, określ jego rodzaj:

Otwarty - pionowy lub poziomy pręt przymocowany do ściany, na którym zawiesza się rolkę papieru. Plusy: minimalistyczny design, odpowiedni do każdej łazienki; wygoda; z łatwością zawiesisz na nim papier o niestandardowym rozmiarze.

Zamknięte - Posiadają one obudowę, która całkowicie lub częściowo zakrywa rolkę. Dzięki temu nie zmoknie on od kropelek wody unoszących się w powietrzu, jednak zdecydowanie jest to mniej komfortowy rodzaj uchwytu. Wymiana papieru toaletowego jest trudniejsza i nie każda rolka zmieści się w jego kompaktowej obudowie.

Uchwyt na papier toaletowy

Dozownik mydła

Jest to urządzenie, które dozuje mydło w płynie po naciśnięciu na jego górną część dozującą. Urządzenie może być zautomatyzowane lub ręczne, dzięki czemu jest to niezwykle funkcjonalne i praktyczne rozwiązanie. Dozownik mydła chroni mydło przed zanieczyszczeniem oraz odpowiada za znaczne zwiększenie poziomu higieny w łazience. Na rynku znajdziesz bogatą gamę różnego rodzaju dozowników, w różnych kolorach i wzorach. Bez problemu więc wybierzesz taki, który będzie pasować do Twojej łazienki.

Dozownik mydła

Wieszaki na ręczniki i haczyki

Aby ułatwić suszenie i przechowywanie artykułów łazienkowych, w każdej łazience wymagane są haczyki lub wieszaki na ręczniki. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu porządku w łazience, instalacja uchwytów i haczyków jest wręcz koniecznością. Haczyk na ręczniki najlepiej powiesić w takim miejscu, aby był on łatwodostępny po wzięciu prysznica lub kąpieli. Dobrze jest także umieścić haczyk obok zlewu, aby powiesić na nim ręcznik do rąk. Uniwersalnym miejscem, w którym większość ludzi montuje uchwyt na ręczniki są drzwi wejściowe do łazienki.

Ręczniki wiszące na haczykach na ręczniki

Akcesoria łazienkowe wymagające instalacji

Niektóre akcesoria wymagają instalacji, np. niektóre rodzaje dozowników mydła lub uchwytów na szczoteczki do zębów. Akcesoria, takie jak uchwyt na papier toaletowy, wieszak na ręczniki i półki, prawie zawsze są przymocowane do ściany. Ten rodzaj akcesoriów łazienkowych jest praktyczny i oferuje dłuższą żywotność, ponieważ podlega mniejszemu zużyciu. Materiały użyte do wykonania tych akcesoriów mogą się jednak różnić. Półki łazienkowe i prysznicowe mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, szkła, aluminium, lub stali nierdzewnej. W celu instalacji tego typu akcesoriów zwykle potrzeba wiertarki. Niektóre akcesoria można przymocować za pomocą przyssawki (wieszaki na ręczniki, mydła pod prysznic lub gąbki).

Akcesoria łazienkowe - biały ręcznik wiszący na wieszaku na ręczniki zamontowanym do ściany

Style akcesoriów łazienkowych

Styl akcesoriów łazienkowych zależy od ich kształtu i rodzaju użytych materiałów.

Współczesne lub nowoczesne: są akcesoria ogólnie wykonane z tworzywa sztucznego, ceramiki, szkła, żywicy lub stali nierdzewnej. Są to zwykle proste i funkcjonalne projekty.

Styl klasyczny lub zen: są to akcesoria ceramiczne, drewniane lub kamienne, o prostym, okrągłym lub zaokrąglonym kształcie.

Styl vintage lub romantyczny: szkło, żelazo, porcelana, stal emaliowana; strukturalne kształty ze szczegółami i wykończeniami lub kombinacja materiałów.

Białe świece, dozownik mydła, aromat i ręczniki - akcesoria łazienkowe

Materiały akcesoriów łazienkowych

Użyte materiały często zależą od stylu danego akcesorium. Na przykład trudno jest znaleźć akcesoria łazienkowe w stylu vintage wykonane z plastiku.

Akcesoria łazienkowe mogą być wykonane z:

Ceramiki, szkła lub porcelany - są delikatne, ale łatwe w utrzymaniu

Drewna lub kamienia - mocniejsze, ale trudniejsze do czyszczenia

Emalia żelazna lub stalowa - odporna i łatwa do czyszczenia

Bez względu na to, jaki materiał wybierzesz, bardzo ważne jest użycie odpowiedniego środka czyszczącego. Środki czyszczące nie powinny szkodzić powierzchni materiału, ale powinny być wystarczająco mocne, aby zdezynfekować akcesoria.

Wieszak na ręczniki ze stali

Podsumowanie

Istnieje wiele rodzajów akcesoriów łazienkowych, a ich wybór zależy wyłącznie od Twoich potrzeb. W tym artykule omówiliśmy tylko niektóre z takich akcesoriów oraz zagadnienia dotyczące ich charakterystyki. Mamy nadzieję, że wyposażając swoją łazienkę, dokonasz trafnych decyzji dotyczących wyboru jej wyposażenia.