Wybieramy lustra w stylu boho

Lustro to jeden z ważnych elementów wystroju wnętrz boho. Nie jest to rzecz jasna przypadkowe lustro. Jego kształt i rama odnoszą się bezpośrednio do motywu przewodniego boho - słońca. Podpowiadamy, jak dobrać lustro boho do Twojej eklektycznej przestrzeni.

Styl boho nazwą i charakterem nawiązuje do artystycznej bohemy. Zrodził się w pracowniach artystów, które ze względu na kiepskie dochody ze sztuki musiały być również mieszkaniami twórców. Jeśli artystyczna dusza musi wyposażyć swoją siedzibę w to, co znajdzie lub dostanie, to musi powstać coś wyjątkowego. I tak właśnie działo się na ogół - artyści gromadzili pozornie niepasujące do siebie meble i dekoracje, dodawali do tego swoje dzieła. W ten sposób tworzyli wnętrza, których nie sposób klasyfikować w żadnym stylu. Z drugiej strony były tak intrygujące i piękne, że zmieniły się w styl, a projektanci wnętrz zaczęli go kopiować.

Lustra w stylu boho

Boho jest stylem lekkim, rustykalnym. Jego niezobowiązująca elegancja i nawiązania do natury sprawiają, że wnętrze boho jest przyjemne i relaksujące. Lustro jest jedną z dekoracji, która w takim wnętrzu znaleźć się powinna. Jak zdefiniować lustro boho? W większości przypadków jest to okrągłe zwierciadło w bardzo wyrazistej ramie.

Wspomnieliśmy już, że jednym z motywów powtarzających się we wnętrzach boho jest słońce. Jego życiodajna siła jest w tym wypadku doskonale podkreślona za pomocą okrągłych luster i okazałych ram. Rama lustra w stylu boho wykonana jest z naturalnego materiału - drewna, rattanu lub wikliny. Trend na wprowadzanie elementów plecionych, które dotychczas były zarezerwowane dla mebli ogrodowych to odpowiedź na potrzebę bliskości z naturą. Ramy plecione we wzory przypominające promienie słoneczne - na takich modelach skupiamy się szukając lustra do aranżacji boho. W wersji dla minimalistów wystarczy okrągłe lustro w prostej ramie z drewna. Z drugiej strony mamy miłośników złota i zdobień - w ich wypadku polecamy metalowe ramy, których połysk będzie pięknie grał światłem w pomieszczeniu.

boho lustra

Lustra rattanowe

Rattan kojarzy Ci się głównie z meblami ogrodowymi? Ta giętka i niezwykle wytrzymała roślina pozwala tworzeń przepiękne plecionki. W przypadku luster wykorzystuje się go do tworzenia ozdobnych ram. Naturalny rattan jest jaśniejszy od wikliny. Surowy materiał ma piaskowy kolor i matową powierzchnię. Jest również grubszy od wiklinowych witek. Dlatego lustro rattanowe będzie mieć bardziej wyrazistą ramę.

Ramy z tego materiału wyplata się głównie w formę ozdobnej rozety. Lustro wraz z ramą może przypominać polny kwiat, ale w zamyśle zawsze jest to słońce. Form jest oczywiście znacznie więcej - na przykład proste rattanowe witki ułożone wokół tafli tak, by imitowały promienie słoneczne. Choć modele luster boho są do siebie bardzo podobne, to tak naprawdę każdy egzemplarz jest inny. To magia naturalnego materiału wykorzystanego podczas wyplatania ramy. Dzięki niej każde lustro rattanowe jest inne.

Ramy, w które oprawia się lustra rattanowe, mogą być zdobione koralikami z drewna, piórkami czy innymi elementami dekoracyjnymi. Warunek jest jeden - ich estetyka powinna nawiązywać do ekologicznych trendów i stylu wnętrza.

Lustra wiklinowe

Polska wiklina to materiał ceniony na całym świecie. Wyplatane przez artystów - rzemieślników meble, kosze i dekoracje zachwycają różnorodnością. Wiklina to materiał o bardziej intensywnej barwie niż rattan. W naturalnej formie jest ciemnobrązowa.

Lustra wiklinowe mają ramę wyplataną z cienkich witek. Misterne wzory lub proste kompozycje znów układają się w słoneczne promienie. Takie lustro w stylu boho zachwyci formą i będzie niebanalnym dodatkiem do wnętrza. Plecionki z wikliny są bardziej zwarte, tworzą przepiękne struktury. Prostota naturalnego materiału kontrastuje z elegancją misternej plecionki, przypominającej eleganckie koronki.

Lustro boho to taki rodzaj dekoracji, która nie może pozostać niezauważona. Dlatego możemy wieszać je solo, w zestawach lub towarzystwie innych dekoracji. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać i jak odważna ma być nasza kompozycja. Dobrym pomysłem na efektowną dekorację ściany w salonie jest zakup zestawu luster, które będą tworzyć interesującą kompozycję. Lustro boho świetnie prezentuje się nad komodą lub konsolą - to klasyczny przykład ustawienia funkcjonalnych dekoracji w salonie lub holu.

Pamiętajmy, że boho to styl eklektyczny, który jest sztuką łączenia elementów, które tylko pozornie do siebie nie pasują. Z czym zestawić lustro z wikliny? Towarzystwo kwietnika w formie makramy i zielonych roślin będzie tzw. bezpiecznym pomysłem. Plecione lustra w stylu boho doskonale prezentują się na tle białych ścian, ale nie musisz trzymać się kurczowo tej zasady. Na ścianach w bardziej zdecydowanych kolorach będą jeszcze bardziej widoczne, przez co nie umknął spojrzeniom gości.

Lustro z wikliny lub rattanu jest uniwersalnym dodatkiem. Może zdobić salon lub sypialnię, ale świetnie sprawdzi się również w przedpokoju i łazience. Materiały te są odporne na wilgoć, więc nie musisz się obawiać, że w łazienkowym klimacie rama się zniszczy. Aranżacje w stylu boho są proste, oparte na beżach i naturalnym materiałach. Przełamanie ich intensywniejszą barwą lub etnicznym wzorem jest wręcz wskazane. Wiklinowe lub rattanowe lustra mogą mieć naturalny kolor, ale znajdziesz również modele barwione np. czarne. Takie dodatki przełamują nieco konwencję boho, dlatego polecamy je osobom, które lubią interpretować style wnętrzarskie na swój sposób.