Wybieramy półki i regały dla miłośników książek

Regał wypełniony książkami to dla wielu osób nieodłączny element mieszkania. Ale posiadanie bogatej biblioteczki to nie tylko kwestia estetyki - mówi się, że książki są pokarmem dla duszy. W dzisiejszych czasach spadku czytelnictwa, większość wybiera jednak elektroniczny dostęp do informacji. Warto czasem oderwać się od ekranu smartfonu i uświadomić sobie, jakie korzyści niesie posiadanie książek w domu, a także jak odpowiednio je wyeksponować, by cieszyć się piękną biblioteczką.

Zalety czytania książek 

Masz wrażenie, że czasem brakuje ci słów? Być może za mało czytasz. Czytanie niesie bowiem za sobą mnóstwo pozytywnych skutków, a wśród nich znajduje się także poszerzenie zasobu słownictwa. Osoby czytające mają również o 2,5 raza mniejszą szansę na rozwój Alzheimera, czytanie spowalnia także starczą demencję. Ponadto, czytając poszerzamy doświadczenia językowe, zwiększamy naszą umiejętność werbalizowania uczuć i potrzeb, a także sprawniej wyrażamy własne zdanie. Czytanie książek pozwala również zapoznać się z różnym punktem widzenia jednego problemu, co poszerza nasz światopogląd, a także rozwija wrażliwość na innych ludzi. Badania wykazały, że osoby czytające trzy razy częściej przekazują datki na organizacje charytatywne niż osoby deklarujące się jako nieczytające.

Dodatkowo czytelnictwo wspomaga pamięć i koncentrację, a także stymuluje lewą półkulę mózgu, rozwijając wyobraźnię. Czytelnictwo jest również doskonałym sposobem na redukcję stresu. Badania wykazały, że wystarczy 6 minut czytania, by zredukować uczucie stresu o 60 % - o 68% bardziej niż słuchanie muzyki, czy wyjście na spacer. Czytanie zwiększa również zdolności analityczne, wzbogaca wiedzę i pomaga w zasypianiu. 

Stylowe półki na książki

Liczne zalety czytelnictwa sprawiają, że wiele osób decyduje się na posiadanie swojej własnej biblioteczki. Mniejsze lub większe zbiory należy przechowywać w odpowiednim do tego miejscu, czyli na regale lub odpowiednio wyprofilowanych półkach wiszących.

Dobierając odpowiednie półki, musimy zwrócić uwagę na kilka czynników. Nowoczesne półki na książki powinny cechować się nie tylko atrakcyjnym wyglądem, odpowiednio dopasowanym do wnętrza, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Powinniśmy dobierać je zgodnie z naszymi potrzebami oraz wielkością księgozbioru, który planujemy na nim umieścić. Odpowiednia półka na książki powinna unieść nie tylko swój ciężar, ale przede wszystkim ciężar książek, które na niej położymy. Biblioteczka w takiej formie powinna być wykonana z najlepszych dostępnych materiałów, by posłużyła nam przez lata. Warto zwrócić również uwagę na mocowania, które przytwierdzą ją do ściany – przede wszystkim powinny być wytrzymałe.

Ponadto wybierając odpowiednią półkę na książki, trzeba zdecydować w jakim miejscu chcemy ją umieścić i wybrać rodzaj, który najbardziej będzie nam odpowiadał. Wybrać możemy spośród różnych kształtów i rodzajów, wyróżniamy jednak półki wiszące, ścienne oraz narożne. Wśród nich znajdziemy półki kwadratowe, na wspornikach, proste oraz o fantazyjnych kształtach. Wybór materiałów, z jakich wykonane będą nasze półki również zależy tylko od naszej inwencji twórczej i możliwości wnętrza, w którym będziemy przetrzymywać nasze zbiory. Nie ma znaczenia, czy będą to półki metalowe, drewniane czy wykonane z tworzywa sztucznego, musimy zwrócić uwagę na solidność wykonania oraz ich rozmiary. Niezależnie od naszego wyboru warto zadbać o to, by nasza ulubiona książka zawsze dobrze się prezentowała.

 Półka na książki

Designerskie regały na książki

Miejsce, które pełni rolę biblioteki często jest ważnym elementem aranżacji naszego mieszkania. Dysponując jednak większą ilością miejsca, a także większą biblioteczką, warto zamiast półek wybrać regały na książki.

Wybierając odpowiedni regał na książki musimy przede wszystkim skonfrontować się z naszymi potrzebami i wybrać mebel, który nie tylko będzie estetyczny, ale przede wszystkim funkcjonalny. Najpopularniejsze są regały w kształcie prostokątów o różnych wymiarach, chcąc jednak zagospodarować przestrzeń warto zdecydować się nad regałem na całą ścianę w formie zabudowy meblowej. Dodatkowo, jeśli chcemy aby regał na książki służył nie tylko jako biblioteczka, ale by móc przechowywać w nim także np. dokumenty, warto by wyposażony został w odpowiednie szuflady lub szafki. Jeśli jednak chcemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa, mamy możliwość wyboru spośród wielu kształtów oraz form, takich jak regały obrotowe, o walcowatym kształcie czy regały otwarte

Wybierając odpowiedni regał, podobnie jak w przypadku półek wiszących, także musimy zadbać, by wykonany był z dobrej jakości materiału, by móc wytrzymać obciążenie położonych na nim książek. Możemy wybrać standardowy regał drewniany, jednak obecnie na rynku możemy wybierać spośród wielu materiałów takich jak industrialny metal, szkło, tworzywa sztuczne, czy połączenie wszystkich tych tworzyw.

Niezależnie jednak od wyboru materiału, z którego wykonana będzie nasza biblioteczka, warto wybrać regał, który nie tylko będzie się dobrze prezentował, ale przede wszystkim będzie funkcjonalny.