Wybieramy pościel i kołdrę na zimę!

pościel na zimę

Kiedy nadejdzie chłodna pogoda, wymień swoje lekkie letnie tekstylia na zimowe prześcieradła, kołdry i komplety pościeli, które pomogą Ci zapaść w głęboki, relaksujący sen. Jeśli chcesz stworzyć przytulną przystań, która zapewni ci ciepło i wygodę w chłodne noce, zapoznaj się z naszymi pomysłami na ciepłe i przytulne łóżka.

Oto nasze najlepsze porady dotyczące tworzenia ciepłych, wygodnych przestrzeni, w których z przyjemnością się przytulisz, oraz szybkie wskazówki, jak lepiej wysypiać się przez całą zimę.

Idealna pościel zimowa - parametry

Ważne jest, aby wybrać zimową pościel, która jest lekka i oddychająca. Aby stworzyć idealne łóżko zimowe, weź pod uwagę materiały, rodzaj tkaniny i wypełnienie.

Rodzaj włókna: czysta bawełna lub mieszanki bawełny tworzą ciepłą, ale oddychającą pościel dla najlepszego komfortu.

Typ materiału: miękka szczotkowana flanela, gładka satyna lub przytulne prześcieradła z dzianiny typu jersey to tylko niektóre z najcieplejszych opcji zimowych koców i pościeli.

Splot tkaniny: większa liczba nitek oznacza ciaśniejszy splot tkaniny, który utrzymuje ciepło — idealne na zimę — podczas gdy mniejsza liczba nitek zapewnia luźniejszy splot dla osób, które wolą przyjemny chłód.

Wypełnienie puchowe: puszyste, lekkie wypełnienie puchowe zapewnia ciepło, które oddycha, dzięki czemu jest wprost idealne dla zimowej kołdry.

Wypełnienia syntetyczne: równie puszyste i ciepłe jak puch, alternatywne wypełnienie, przeznaczone dla osób, które mają alergię na naturalne pierze.

Przygotuj kilka warstw, którymi się otulisz

Gdy słupek rtęci spadnie, uzyskasz najwyższy komfort, stosując wiele różnych warstw. Dzięki temu będziesz mógł regulować poziom izolacji w zależności od potrzeb. Kolejność warstw pościeli zimowej nie jest przypadkowa - postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, a Twoje łóżko będzie wyjątkowo wygodne.

Zacznij od tego, co znajduje się pod prześcieradłem: puchowa lub wełniana podkładka pod materac to wygodna podstawa na chłodne noce, która zapewnia również izolację cieplną. Dodaj prześcieradła stworzone na chłodną pogodę: jerseyowe lub flanelowe. Podczas gdy prześcieradło z gumką jest konieczne, płaskie prześcieradło jest opcjonalne – ale dodatkowa warstwa zapewnia odrobinę ciepła, więc możesz śmiało je wykorzystać.

Następny jest koc: przykryj prześcieradła lekkim kocem, aby uzyskać kolejną warstwę ciepła. Oddychająca bawełna, puszysty futrzak, ocieplająca wełna czy miękki i puszysty polar to najcieplejsze koce na zimę. Zatrzymują ciepło blisko ciała, nie powodując przegrzania.

Kołdra to ulubiona, puszysta warstwa: puchowa lub syntetyczna, w połączeniu z oddychającą poszewką. Wybierz ultra ciepły wkład do kołdry, aby uzyskać najbardziej przytulną opcję jednowarstwową, natomiast lekki lub średni wkład, jeśli chcesz ułożyć na sobie kilka warstw. Najlepszy komplet pościeli na zimę to lekka, przewiewna opcja wykonana z bawełny.

Dołącz akcesoria zapewniające ciepło i styl: złożony koc u stóp materaca chroni palce stóp i zapewnia dodatkową warstwę w zasięgu ręki na wyjątkowo mroźne noce.

Akcesoria, które warto mieć w sypialni zimą

Skoro łóżko mamy zaścielone po królewsku, warto podtrzymać efekt przyjemnego ciepła. Istnieje kilka sposobów, by zimą chronić dom przed utratą ciepła i obniżyć domowe rachunki za ogrzewanie.

Oto akcesoria, które przydadzą się zimą w Twoim domu:

  • Dywaniki utrzymują ciepło podłogi — rano nie stawiasz stóp na zimnej podłodze.
  • Zasłony izolują od chłodnego powietrza, które przedostaje się do wnętrza przez okna.
  • Ładne i pluszowe poduszki są idealnymi akcentami - dają ciepło i zdobią sypialnię.
  • Przygotuj również szlafrok i kapcie, abyś mógł je założyć, gdy tylko wstaniesz z łóżka.

Jak lepiej spać zimą?

Zimą powinniśmy szczególnie dbać o zdrowy sen. Jeśli jest go za mało lub jest małowartościowy, obniża się odporność organizmu. Zimą łatwo o infekcje, które potrafią ciągnąć się całymi tygodniami. Dlatego zdrowy sen to priorytet, jeśli chcesz uchronić się przed infekcjami.

Słonecznego światła jest zdecydowanie mniej zimą, ale to nie powód, by zmieniać harmonogram snu - dorosły człowiek potrzebuje od 7 do 9 godzin na dobę. Najlepiej, gdy uda Ci się zasnąć ok. 22:00 wówczas jakość wypoczynku jest najlepsza.

Zima nie jest również powodem do tego, by rezygnować z aktywności fizycznej. Trening w domu lub w siłowni można odbyć bez względu na temperatury panujące na zewnątrz. Zdrowa dieta również pomoże w utrzymaniu prawidłowego rytmu snu. Nie przejadaj się wieczorem, a rano spożywaj pełnowartościowe śniadania.

Wietrz sypialnie i nie ustawiaj w niej zbyt wysokiej temperatury. O Twoje ciepło zadbają kołdry i koce, które już wybraliśmy. Natomiast atmosfera w pokoju powinna być umiarkowana w kierunku chłodnej, ale co ważne - stała. Zadbaj o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza, w sezonie grzewczym bywa zbyt suche.

Zimowe noce mogą być chłodne na zewnątrz, ale w sypialni będziesz przytulnie otulony przytulnymi warstwami koców i kołder. Stwórz idealną przestrzeń do spokojnego snu nawet w najbardziej śnieżną noc, a rano obudzisz się wypoczęty i gotowy do działania.