Wybieramy wieszaki na ubrania

wieszaki do szafy

Liczy się nie tylko to, jak twoje ubrania na Tobie leżą, ale też, jak je przechowujesz. Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez wieszaków na ubrania. Są to pomocne akcesoria, dzięki którym łatwiej jest utrzymać porządek. Tak naprawdę, od odpowiednio dobranych wieszaków może zależeć stan, a nawet trwałość odzieży. W tym artykule poodpowiadamy, jak wybrać wieszak na ubrania.

Wieszaki na ubrania — co warto o nich wiedzieć?

Co warto wiedzieć o wieszakach, aby móc najefektywniej przechowywać na nich swoje ubrania?

Po pierwsze, najważniejsze jest, aby powierzchnia wieszaka była gładka. Zatem jeśli zdecydujesz się na drewniany wieszak do szafy, wybierz drewno szlifowane i lakierowane. Metalowe i plastikowe modele także będą odpowiednie. Szczególnie praktyczne wieszaki pokryte są specjalną powłoką antypoślizgową lub posiadające silikonowe wstawki na krawędziach.

W przypadku odzieży wierzchniej, kurtek i płaszczy najlepiej sprawdzą się szerokie wieszaki do szafy. Jest to ważne, aby kurtka czy płaszcz nie odkształcały się: jeśli wieszak jest wąski, istnieje takie ryzyko. To samo dotyczy długości — jeśli wieszak jest krótki, obszar ramion będzie zwisać i ulegnie zdeformowaniu. Jeśli wieszak z kolei jest za długi, będzie wcinać się w ubrania.

Wieszaki na ubrania — rodzaje

Wieszaki można podzielić na kilka rodzajów. Podstawowe rozróżnienie to: wieszaki do szafy, wieszaki stojące i wieszaki na kółkach.

Następnie wyróżnić można poszczególne rodzaje wieszaków do szafy, na przykład:

  • wieszaki ze spinaczami, które używane są do bielizny, spodni i spódnic.
  • wieszaki do ubrań na ramiączkach — po bokach posiadają małe wcięcia, w które wpasowują się w paski sukienek, T-shirtów czy topów. Zapobiegają zsuwaniu się ubrań. Nadaje się również do niektórych spódnic, szortów, bluzek i bluzek z dużymi dekoltami z ukrytymi pętelkami,
  • wieszaki do odzieży wierzchniej — w większości są to masywne drewniane wieszaki na ubrania, z szerokimi elementami i metalowym haczykiem. Są zaprojektowane tak, aby wytrzymać duże obciążenia, takie jak płaszcz męski,
  • wieszaki do garniturów — mają elementy, na których wygodnie jest powiesić spodnie, koszulę, marynarkę i krawaty,
  • wieszaki na akcesoria — są to wielopoziomowe modele przeznaczone do przechowywania krawatów, muszek lub pasków.

Wieszak na ubrania — jaki będzie odpowiedni?

Kupując wieszak na ubrania, ważne jest, aby wybrać model jak najbardziej dopasowany do rozmiaru elementów odzieży lub nieco mniejszy w przypadku ubrań wykonanych z gęstych materiałów. Na wieszaku, który jest zbyt duży, ubrania się rozciągną, a na małym wieszaku ramiona zwisają, przez co rzecz straci swój kształt.

Wieszaki na koszule

Wybierając wieszak na koszule najlepiej kierować się podobnymi zasadami, jak w przypadku wieszaków na odzież wierzchnią. Różnica polega na tym, że można użyć wąskich wieszaków na koszule, a jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce, możesz nawet zawiesić kilka koszul na jednym wieszaku. Warto jednak wziąć pod uwagę, że kolor koszulek powinien być podobny – jasne z jasnymi, ciemne z ciemnymi.

Rozmiary wieszaków

Możemy wyróżnić wieszaki o następujących rozmiarach:

  • Wieszaki o szerokości do 35 cm — na odzież dziecięcą,
  • Wieszaki w rozmiarze 35-41 cm — dla nastolatków,
  • Standardowe wieszaki na odzież męską i damską mają szerokość 42-47 cm,
  • Wieszaki na futra i kożuchy specjalne wieszaki wzmocnione i powiększone do 55 cm.

Nietypowa odzież i akcesoria

Bieliznę i stroje kąpielowe można przechowywać na lekkich plastikowych wieszakach z licznymi haczykami i uchwytami.

Do apaszek, pasków, krawatów i innych akcesoriów istnieją specjalne wieszaki w kształcie koła lub trójkąta.

Co jeszcze trzymać na wieszakach?

Zarówno plastikowe, jak i drewniane wieszaki mają u góry specjalne haczyki do przechowywania spódnic, sukienek i podkoszulek, a także bluzek z szerokim dekoltem. W takich produktach od wewnątrz wszyte są specjalne cienkie paski, które przylegają do haczyków na ramionach. Takie modele wieszaków mogą mieć również kilka poprzeczek (każda z osobnymi haczykami), które pozwolą na przechowanie kilku identycznych elementów garderoby.